Tajemství města Bruggy

05.04.2024

Pokud hledáte v Belgii místo pro romantickou atmosféru, plnou historie, nádherné architektury a dobrého jídla, pak musíte určitě zavítat do městečka Bruggy. Bruggy jsou menší město nacházející se s severozápadním cípu Belgie. Toto stotisícové město má toho opravdu mnoho co nabídnout. Je-libo navštívit muzea, památky, romantickou projížďku lodičkou po kanálech, parky a nebo chcete raději zakousnout něco dobrého v podobě belgických hranolek, waflí, mušlí či pralinek? Pojďme se společně podívat, proč jsou Bruggy tak kouzelné.

Kanály ve městě.
Kanály ve městě.
Plavby lodí po kanálech.
Plavby lodí po kanálech.
Belgické wafle.
Belgické wafle.

Původně bylo město součástí římské říše. Lidé se zde živili především rybolovem, chovem dobytka a těžbou rašeliny a soli. Název Bruggy je odvozen pravděpodobně od staroseverského slova pro molo nebo místo přistání (bryggja).

Od 9. stol. se zde usadili hrabata z Flander, díky kterým se město začalo pomalu rozrůstat. Díky své příznivé poloze a spojení s mořem se ve středověku Bruggy rozvinuly v mezinárodní přístav a důležité obchodní město. Ekonomický růst zajišťovala slavná vlámská tkanina. Jako svou základnu pro obchod si začali volit postupně další obchodníci z celé Evropy a usazovali se zde. Díky tomu se začaly stavět nové budovy, radnice se zvonici, Tržní náměstí, nemocnice, kostely a nebo také první burza na světě.

Burgunští vévodové, kteří byli známí svým vytříbeným vkusem, rozšířili své bydliště v Bruggách. Tohoto příkladu následovali i další šlechtické významné rodiny, které si zde nechaly stavět majestátná městská sídla, společně s okázalou výzdobou. Bohatí šlechtici si objednali nejslavnější malíře jako byl třeba Jan van Eyck, Hans Memling a další. Bruggy se tak staly výrobním centrem luxusního zboží všeho druhu a cechy se staraly, aby výrobky byly té nejvyšší kvality. Město povýšilo na centrum mezinárodního obchodu a bylo jedním z největších měst v Evropě.

Místní restaurace.
Místní restaurace.
Historická část města.
Historická část města.
Štítové domy.
Štítové domy.

Situace se obrátila po smrti oblíbené vévodkyně Marie Burgunské, která je pochovaná po boku svého otce Karla Smělého, v kostele Panny Marie. Uvnitř tohoto kostela se nachází ,,Bruggskou madonu" od samotného Michelangela. Obyvatelé Brugg neměli s ovdovělým manželem vévodkyně Marie příliš dobré vztahy a ten město opustil. S ním však odešli ostatní obchodníci a šlechtici a místo toho se obchodní metropolí staly Antverpy. Postupný úpadek města byl završen zanesením písku a bahna kanálu Zwin, který spojoval Bruggy s mořem.

Průmyslová revoluce se vyhnula Bruggám doslova obloukem. To však přispělo k tomu, že město bylo jakoby ,,zakonzervováno". Díky tomu tak mohou návštěvníci obdivovat historickou krásu města, různá zákoutí protkaná mostky, kterými proplouvají loďky po zdejších kanálech. Při návštěvě Brugg zapomenete starosti všedního dne a budete ohromeni jejich neuvěřitelnou krásou.

Článek pro vás napsala průvodkyně Iva Poulíčková, kterou potkáte převážně na našich zájezdech do Anglie a Belgie.
Krásná místní architektura.
Krásná místní architektura.
Romantické projížďky lodí.
Romantické projížďky lodí.
 ,,Bruggská madona" od samotného Michelangela
,,Bruggská madona" od samotného Michelangela

Chcete odhalit tajemství města Bruggy? Vydejte se s námi na zájezd do Belgie!

Přihlašte se k odběru našich novinek