Zajímavosti o Řecku

13.03.2024

Řecko patří mezi jedny z nejoblíbenějších, především letních, destinací v Evropě. Není se čemu divit, teplé slunné počasí, vůně moře, výborné jídlo a pití nebo úžasné antické památky, dělají z Řecka dokonalé místo k poznání a odpočinku.

Pojďme si však říct pár základních faktů spjatých s Řeckem, než se do této nádherné země spolu vypravíme.

· Nejslunnější místo na celém světě

Každý rok zde slunce vyhřeje na 250 dní a na ostrovech je to až 300 slunečních dní v roce.

Už od března je zde příjemných cca 15°C, takže je to ideální čas pro poznávání. V Řecku můžeme rozdělit rok následovně: 1. od března – polovina června je období kdy vše kvete, zraje a velká část pevniny i ostrovů je pokryta zelení. 2. polovina června – začátek října teploty stoupají hodně nahoru a také začíná být velké sucho. V tomto čase do Řecka jezdíme především za koupáním, relaxací a prohřátí našeho těla 😊  Poslední období, které začíná od října až do března, je období kdy je v Řecku ,,zima" a dost prší.

· Nejstarším používaným jazykem je Řečtina

Řecký jazyk patří mezi jedny z nejstarších písemných jazyků, které se dodnes používají.

Jeho písmo – alfabeta je nejstarší písmo na evropském kontinentu. Než vyrazíte do Řecka, doporučujeme se naučit pár základních slovíček, které jsme si pro Vás zde připravili. Dámy by si měly určitě dát pozor (pokud je osloví nějaký sličný řek) na řecké Ne, které v překladu znamená ANO. 😊

· Řecké ostrovy…. Tolik??

Myslíme, že každý dokáže vyjmenovat aspoň dva řecké ostrovy. Věříme, že každý si vzpomene třeba na Krétu, Korfu, Zakynthos, Mykonos, Kos a plno dalších, ale věděli jste, že Řecko tvoří přibližně 6 000 ostrovů?? Je potřeba však uvést, že ,,pouze" 200 je obydlených.

· Hlavní město je pojmenováno po bohyni Athéně

Řecká mytologie je nádherná a pestrá. Spousta ostrovů, měst i památek je spjato s nějakou pověstí. Příběh o tom jak vzniklo hlavní město není výjimkou. Dle pověsti bojovali Athéna

a Poseidon o právo pojmenovat město. Každý z bohů nabídl dar, podle kterého se měli obyvatelé města rozhodnout. Poseidon nabídl vodu, Athéna zase olivovník. Lidé si samozřejmě vybrali olivovník, protože má větší hodnotu, poskytuje olej, jídlo a dřevo.

· Olivy a olivový olej

Není snad řecké rodiny, která by nevlastnila pár olivovníků. V Řecku je důležité vlastnit pár olivových stromů, ze kterých se vyrábí tzv. tekuté zlato. Ročně země vyprodukuje 1,2 milionů metrických tun olivového oleje. Řecko je pátým producentem olivového oleje po Španělsku, Itálii, Maroku a Turecku. Zajímavostí je, že některé olivovníky pochází už z 13. století a rodí dodnes tyto vzácné plody.

· Jídlo

Milovníci dobrého jídla si v Řecku přijdou na své. V řecké kuchyni se k vaření využívá hlavně zelenina, olivový olej, obiloviny, maso (vepřové, drůbeží, telecí, králicí atd.), sýry, citronová šťáva, bylinky nebo také jogurt. U dezertů pak převažuje med, ořechy, sezam či ovoce.

Pravdou je, že řecká kuchyně pokračuje v tradicích starověké řecké a byzantské kuchyně,

která zároveň zahrnuje vliv turecké, balkánské, ale také italské kuchyně. Mezi známá jídla patří Mousaka, Gyros, Souvlaki, kalamáry, dolmades (plněné vinné listy), pečená feta, fava a další dobroty.

· Zvyky a tradice

Jsou důležitým aspektem zdejší kultury. Velká část svátků a tradic pochází nejenom díky bohaté kulturní minulosti, ale jsou také náboženského charakteru. Víc jak 90% obyvatel se hlásí k pravoslavné církvi. Značná část svátků je spojena s pravoslavným kalendářem a jmény svatých. Mezi nejdůležitější svátky a tradice určitě patří Vánoce, Velikonoce, Nanebevzetí panny Marie, svatba a křtiny

Nesmíme zapomenout, že to nejdůležitější mezi řeky je především rodina! Příbuzenské vztahy jsou nejenom velmi rozsáhlé, ale také pevné.

· Muzea

Řecko čítá přibližně 110 archeologických muzeí, čímž obsadilo první místo na světě. Od Muzea Akropole, Národního archeologického muzea v Aténách, po Olympii, archeologické muzeum v Heraklionu nebo archeologické naleziště v Delfách, ve všech těchto místech naleznete některé nejvýznamnější a nejúchvatnější světové sbírky řeckých starožitností.

· 80% Řecka tvoří hory

Řecko nejsou jen krásné pláže, průzračně modrá voda, bílou barvou natřené budovy a na nich modré kopule. Většinu země tvoří ve skutečnosti hory. Je to jedna z nejhornatějších oblastí Evropy. Například Kréta je hornatý a členitý ostrov, který nabízí kromě nádherných pláží také kaňony a soutěsky. Tou nejznámější se soutěska Samarie, kdy délka trasy je dlouhá cca 18 km. Během tohoto výšlapu zažíváte nádherné výhledy na okolní hory, které dosahují výšek i přes 2000 metrů

· Filmy, které se v Řecku natáčely

Nádhera a unikátnost Řecka neohromuje pouze turisty, ale také filmové producenty. Níže Vám nabídneme několik filmů, které se v Řecku natáčely.
- Můj život v ruinách (athénská Akropole), Mandolína kapitána Corelliho (ostrov Kefalonia), Řek Zorba (ostrov Kréta), James Bond: Jen pro tvé oči (pevnina a kláštery Meteora), Mama mia! (ostrov Skopelos) nebo Agent bez minulosti (ostrov Mykonos). Tak co? Který z filmů si dnes večer pustíte?

Chcete poznat Řecko? Vydejte se s námi do Athén!

Přihlašte se k odběru našich novinek