Sagrada Familia: Gaudího stále nedokončený sen

06.06.2024

Barcelona, metropole Katalánska, je městem bohatým na kulturu, architekturu a historii. Jednou z nejvýznamnějších a nejobdivovanějších staveb v Barceloně je bezpochyby chrám Sagrada Familia. Tento ikonický monument přitahuje svou unikátní architekturou miliony návštěvníků. Ještě aby ne, vždyť její fascinující příběh se táhne přes více než století a stále není dokončen.

Historie Sagrada Familii

Rok 1962
Rok 1962

Stavba chrámu Sagrada Familia byla zahájena v roce 1882 podle návrhu architekta Francesca de Paula del Villar. O rok později převzal projekt geniální katalánský architekt Antoni Gaudí, který radikálně změnil původní neogotický návrh a vytvořil unikátní a inovativní koncept inspirovaný přírodními tvary. Gaudího původním snem bylo postavit chrám, který by vzdával hold svaté rodině a byl by symbolem křesťanství.

Gaudí zasvětil zbytek svého života tomuto monumentálnímu projektu a pracoval na něm až do své tragické smrti v roce 1926. Do té doby se však podařilo dokončit jen část chrámu, konkrétně kryptu, apsidu a část fasády Narození. Gaudího vize byla tak ambiciózní, že se předpokládalo, že dokončení stavby bude trvat několik desetiletí, ne-li století.

Fotka z roku 2023
Fotka z roku 2023

Pokrok ve Výstavbě

Po Gaudího smrti pokračovala výstavba Sagrada Familii pomalu, přerušovaná politickými a ekonomickými problémy, včetně občanské války ve Španělsku. Teprve v posledních desetiletích díky moderním technologiím a mezinárodnímu financování výstavba výrazně pokročila.

Aktuálně, v roce 2024, je chrám téměř dokončen. Předpokládá se, že celková stavba bude hotová do roku 2026, což by se shodovalo se 100. výročím Gaudího smrti. Mezi nejnovější dokončené prvky patří věže evangelistů a Panny Marie, které přidaly na majestátnosti a výšce celé stavby. Nejvyšší věž, věž Ježíše, má být vysoká 170 metrů a stane se tak největším chrámem na světě. Chrám má být dokončen tak, aby jeho výška nepřekročila nejvyšší bod v Barceloně, kopec Montjuïc, který měří 173 metrů.

Chrám vypráví biblický příbeh

Sagrada Familia je známá svým jedinečným architektonickým stylem, který kombinuje gotické prvky s modernistickými inovacemi. Gaudí použil přírodní motivy a organické tvary, což je patrné na každém detailu stavby. Například sloupy uvnitř chrámu připomínají kmeny stromů, které se větví do kleneb podobných listoví.

Chrám má tři hlavní fasády: Fasádu Narození, Fasádu Utrpení a Fasádu Slávy. Každá z nich vypráví jinou část biblického příběhu a je zdobena detailními sochařskými výjevy. Fasáda Narození, na kterou Gaudí osobně dohlížel, je nejvíce zdobena a představuje narození Ježíše Krista. Fasáda Utrpení, dokončená v 20. století, zobrazuje utrpení a smrt Krista. Fasáda Slávy, která je stále ve výstavbě, bude největší a bude symbolizovat vzkříšení a věčný život. Sagrada Familia má 18 věží, z nichž 12 je zasvěceno apoštolům a 4 evangelistům, Panně Marii a Ježíši Kristovi.

Cestou na vyhlídku v jedné z věží
Cestou na vyhlídku v jedné z věží

Návštěva Sagrada Familii

Návštěva Sagrada Familii je nezapomenutelným zážitkem. Návštěvníci mohou prozkoumat interiér chrámu a také vystoupat na věže a obdivovat panoramatické výhledy na Barcelonu. Chrám je otevřen denně od 9:00 do 18:00, a vstupné se pohybuje okolo 25 EUR.

Pro návštěvu doporučujeme zakoupit vstupenky online předem, protože zájem o prohlídky je velký a fronty u vstupu mohou být dlouhé. Navíc tím získáte možnost využít audio průvodce, který vám poskytne podrobné informace o historii a architektuře tohoto skvostu.

Sagrada Familia není jen monumentální stavbou, ale také symbolem lidské oddanosti, víry a neúnavné práce. Je to místo, kde se historie setkává s budoucností, a každý návštěvník má možnost být součástí tohoto neustále se vyvíjejícího příběhu.

Pokud plánujete cestu do Barcelony, tak byste návštěvu Sagrada Familii neměli vynechat.

Navštivte Paříž s naší cestovní kanceláří!

Vyberte si z našich zájezdů

Přihlaště se k odběru novinek a získejte slevu 500 na svůj první zájezd!