Příběh Malé Mořské Víly

05.07.2024

Kodaň, hlavní město Dánska, je známé svou bohatou historií, krásnou architekturou a přátelskými obyvateli. Mezi mnoha symboly města se vynořuje jedna z nejznámějších - socha Malé Mořské Víly. Tato ikonická socha, inspirovaná stejnojmennou pohádkou Hanse Christiana Andersena, přitahuje každoročně tisíce návštěvníků z celého světa.

Příběh za sochou Malé mořské víly

Sochu městu Kodani věnoval pivovarník Carl Jacobsen, který se do postavy malé mořské víly zamiloval po zhlédnutí baletu inspirovaného pohádkou Hanse Christiana Andersena v Národním divadle v Kodani. Jacobsen byl baletem i samotným příběhem tak uchvácen, že se rozhodl oslovit sochaře Edvarda Eriksena, aby vytvořil sochu malé mořské víly. Socha zachycuje okamžik, kdy se mořská víla posadila na skálu a přemýšlela se nad svým osudem. S nohama ponořenými do vody a zamyšleným výrazem v tváři působí socha velmi poeticky a dojemně. Tvář sochy je inspirována manželkou sochaře, Eline Eriksenovou, ale tělo bylo inspirováno tělem baletky Ellen Priceové.

Praktické informace

Od rokud 1913, kdy byla socha Malé mořské víly slavnostně odhalena se nachází na pobřeží Kodaně v parku Langelinie. Je umístěna na kamenném podstavci přímo u hladiny moře, odkud je nádherný výhled na kodaňský přístav. Okolí sochy je upravené do příjemného parku s lavičkami, kde si můžete v klidu vychutnat pohled na tuto krásnou a ikonickou památku.

Malá Mořská Víla je přístupná veřejnosti po celý rok a vstup je zdarma. Doporučuje se přijít brzy ráno, aby se vyhnuli davům turistů, nebo později odpoledne, kdy je méně lidí. Při návštěvě nezapomeňte na pohodlnou obuv a foťák, abyste si mohli zachytit úžasnou atmosféru tohoto místa.

Hans Christian Anderson
Hans Christian Anderson

Zajímavosti

V roce 2010 byla socha malé mořské víly na půl roku převezena do Šanghaje na výstavu Expo 2010. Po dobu pobytu v Šanghaji sochu nahradila videoinstalace čínského umělce Aj Wej-weje, návštěvníci Kodaně tak mohli Malou mořskou vílu vidět v přímém přenosu, jak trůní uprostřed jezírka v dánském pavilonu v Šanghaji.

Od šedesátých let minulého století se několikrát stala terčem recesistů. Například v roce 1961 jí někdo nabarvil vlasy na červeno, později nedobrovolně vystřídala i další "módní přelivy". Zahalili ji také do muslimské burky, nasadili jí brýle či dostala darem vibrátor. Mnohem nepochopitelnější jsou ovšem útoky vandalů, kteří půvabnou sochu několikrát brutálně zohavili. Poprvé přišla o hlavu v roce 1964. K činu se postupem času přihlásilo asi 200 různých pachatelů, kteří si nejspíš chtěli užít svých pět minut slávy. Později přišla i o obě ruce a v roce 1998 znovu o hlavu. Přesto byla vždy pečlivě zrestaurována. Naštěstí se totiž v dílně sochaře Eriksena stále uchovávají původní formy z roku 1913, takže není obtížné v případě potřeby nové části sochy odlít. Kvůli těmto incidentům se ji však kodaňská radnice rozhodla přemístit do větší hloubky.

Socha Malé Mořské Víly je bezesporu jedním z nejikoničtějších symbolů Kodaně a je nedílnou součástí kulturního dědictví Dánska. Je to místo, které každý návštěvník Kodaňského přístavu by měl zařadit na svůj seznam.

Ať už jste milovníkem literatury, umění nebo jen hledáte klidné místo k relaxaci, Malá Mořská Víla vás okouzlí.

Navštivte Kodaň s naší cestovní kanceláří!

Vyberte si z našich zájedů

Přihlaště se k odběru novinek a získejte slevu 500 na svůj první zájezd!