Mys Cabo da Roca - nejzápadnější bod Evropy

27.06.2024

Pokud hledáte místo, kde se setkává nádherná příroda s historií a dobrodružstvím, mys Cabo da Roca v Portugalsku je ideálním místem. Tento úchvatný kout světa, který je známý jako nejzápadnější bod kontinentální Evropy, nabízí nejen fascinující výhledy, ale i mnoho zajímavostí, které stojí za objevení.

Mys Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským výběžkem Portugalska a zároveň celé kontinentální Evropy. Tato skutečnost byla známa již starověkým Římanům, kteří místo nazývali 'Promontorium Magnum'. Mys leží 40 kilometrů západně od Lisabonu a 18 kilometrů západně od malebného města Sintra v přírodním parku Serra de Sintra. Díky své snadné dostupnosti je oblíbeným výletním místem pro turisty z hlavního města i z okolních letovisek.

Cabo da Roca byl důležitým navigačním bodem pro portugalské mořeplavce během éry objevů v 15. a 16. století. Jeho strategická poloha poskytovala klíčový orientační bod pro lodě plující podél atlantického pobřeží. Na mysu se nachází maják, který byl poprvé postaven v roce 1772. Je postaven z robustního kamene, který odolává silným větrům a slanému prostředí. Modernizace v průběhu let zajistila, že maják stále plní svou funkci efektivně, přičemž v současnosti využívá moderní světelnou technologii, která výrazně zlepšuje jeho viditelnost.

Dnes je maják plně automatizovaný a spravován Portugalskou námořní správou. I když již není obsluhován lidmi, jeho význam pro navigaci zůstává stejný. Je vybaven moderními zařízeními, která umožňují sledovat a kontrolovat jeho činnost na dálku, čímž se zajišťuje, že stále poskytuje spolehlivé vedení pro lodě plující v těchto vodách.

Maják se tyčí na útesu vypínajícím se přibližně 140 metrů nad hladinou Atlantského oceánu. Souřadnice mysu, 38°46′51″ s. š., 9°30′2″ z. d., jsou vytesány na památníku na tomto útesu. Návštěva mysu je dnes oblíbenou turistickou atrakcí a můžet si tu dokonce koupit přímo certifikát, který slouží jako doklad o vaší návštěvě.

Významný portugalský básník Luís de Camões popsal Cabo da Roca jako místo, kde "země končí a začíná moře" (portugalsky: "Onde a terra acaba e o mar começa"). Na mysu se nachází dokonce pamětní deska s tímto nápisem v portugalštině, protože dokonale vystihuje pocit, který máte když stojíte na okraji kontinentu.

Návštěva mysu Cabo da Roca je nezapomenutelným zážitkem. Stojíte na samém okraji Evropy a hledíte do mlhavé dálky Atlantiku, přemýšlíte, jaké to asi bylo kormidlovat chatrnou loď směrem k vzdáleným břehům. Úctu budí i mohutné zrcadlo majáku, které dokáže prosvítit vzdálenost až do devadesáti pěti kilometrů a drží prý evropský rekord.

Návštěvu můžete spojit s procházkou k pláži Praia da Ursa, což je krásná divoká pláž, která se nachází nedaleko mysu. Dostanete se na ní příjemnou procházkou z Cabo da Roca, která trvá přibližně 1,5 až 2 hodiny tam i zpět. Trasa začíná u turistického informačního centra u majáku Cabo de Roca. Najdete zde ukazatel, který označuje začátek krásné turistické stezky. Tato pláž je považována za jednu z nejkrásnějších v celém Portugalsku a zároveň je nejzápadnějším místem na evropské pevnině. Návštěva pláže Praia da Ursa je skvělým doplňkem k prohlídce mysu Cabo da Roca. Trasa nabízí nádherné výhledy na divoké pobřeží a stojí za trochu námahy.

Cabo da Roca je místo, které by nemělo chybět na seznamu žádného cestovatele, který navštíví Portugalsko. Je to místo, které spojuje přírodní krásy s historickým významem, a nabízí zážitky, na které nezapomenete.

Ať už jste milovníkem přírody, historie nebo prostě hledáte krásné výhledy, Cabo da Roca vás určitě nezklame.

Navštivte Cabo da Roca s naší cestovní kanceláří!

Vyberte si z našich zájedů

Přihlaště se k odběru novinek a získejte slevu 500 na svůj první zájezd!