Hrad Windsor - nejoblíbenější sídlo královny Alžběty II.

19.04.2024

Dnes si představíme jedno z nejoblíbenějších královských sídel, bývalé královny Alžběty II., hrad Windsor, který se nachází nedaleko Londýna. Už když jedete vlakem do stejnojmenného města můžete hrad vidět z dálky v celé své kráse. Je to jako byste se najednou přenesli aspoň dvě stě let zpátky do minulosti. Tou dobou totiž probíhaly velké rekonstrukce, které nechali provést panovníci Jiří IV. a Vilém IV.

Dokonce už v roce 1825 nechali vytvořit oficiální vchod pro návštěvníky s pevně stanovenou otevírací dobou. Až s nástupem vlády královny Viktorie se začalo vybírat vstupné za prohlídku hradu. To vše vedlo k tomu, že se poté pořádaly první prohlídky organizované zvláštním personálem, který byl pro tento účel zaměstnán. V roce 1858 byl navíc usnadněn přístup do Windsoru zavedením železniční stanice. Během tohoto období se z hradu stalo hlavní sídlo Britského impéria. Byly zde hoštěny státní návštěvy, ministři, velvyslanci z celého světa. Po smrti královny Viktorie se však brány Windsoru, pro veřejnost, na krátkou dobu uzavřely.

Po roce od smrti královny Viktorie se Windsor veřejnosti otevřel znovu a zájem o jeho návštěvu byl ještě větší. Ponuré a nepřehledné interiéry tedy nechal přeuspořádat její syn Eduard VII., státní apartmány nechal obložit hedvábným damaškem.

V roce 1936, kdy nastoupil na trůn král Jiří VI. Pobývala královská rodina v Royal Lodge ve Windsorském parku, který brali jako svůj druhý domov. V období bombardování Londýna během druhé světové války se královská rodina rozhodla zůstat věrná svému hlavnímu městu a zároveň podpořit jejich lid. Protože král s královnou odmítli navrhovaný plán záchrany (místo plánovaného přesunu do Kanady)během války, na večery a víkendy jezdili z bezpečnostních důvodů právě do Windsoru. Díky tomu se Windsor vryl do srdce později zvolené královny Alžběty II., která ,v tomto nelehkém období, zde vyrůstala.

Největší zkáza pro hrad Windsor přišla až 20. listopadu 1992, kdy hrad zachvátil ohromný požár. Ten začal v soukromé kapli královny Viktorie. Závěs, který byl vedle oltáře vzplanul přes vadný reflektor. Během pár minut se požár rozšířil do další místnosti, sálu svatého Jiří. Na hašení se podílelo 225 hasičů ze sedmi hrabství. Využilo se na 36 čerpadel, která vypouštěla na 1,5 milionu galonů vody (5 678 115 litrů). Požár byl uhašen až v sobotu 21. listopadu, po 15 hodinách.

Následovalo rozsáhlé restaurování celého areálu, tak aby mu byla navrácena jeho někdejší sláva. Díky tomu vznikl průchod mezi soukromými a státními apartmány. Konečné práce byly hotové roku 1997, finální částka za rekonstrukci byla neuvěřitelných 36,5 miliónu liber. Pro zdroj financování, bylo následně rozhodnuto, že při vstupu do Buckinghamského paláce, se bude po dobu 5 let vybírat jednorázové vstupné 8 liber, které mělo pokrýt až 70 procent částky.

Obliba návštěvnosti hradu ani tak neupadla. Naopak, neustále zde proudí množství turistů, kteří chtějí vidět na vlastní oči druhý největší obývaný hrad na světě. Tak neváhejte a vydejte se ho s prozkoumat i s námi.

Článek pro Vás napsala průvodkyně Iva Poulíčková, kterou potkáte převážně na našich zájezdech do Anglie a Belgie.

Vydejte se s námi poznat Hrad Windsor a Londýn!

Přihlaště se k odběru novinek a získejte slevu 500 na svůj první zájezd!