Gibraltar: Malý kousek Británie na Pyrenejském poloostrově

15.05.2024

Gibraltar, malý území na jižním cípu Pyrenejského poloostrova, je fascinujícím místem spojujícím evropskou a africkou kulturu. Tato skalnatá pevnina o rozloze pouhých 6,7 km² je známá svou bohatou historií, úchvatnými výhledy a zvláštním spojením britské a španělské kultury. Přestože je Gibraltar malý, nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých aktivit a památek!

Historie Gibraltaru sahá do dávných dob, kdy byl Gibraltar strategickým bodem pro různé říše a národy. Součástí Britského království se stal v důsledku Utrechtské mírové smlouvy z roku 1713, která byla výsledkem války o španělské dědictví a oficiálně postoupila Gibraltar Spojenému království. Postupem času se Gibraltar stal důležitou námořní základnou a vojenským přístavem. V 19. století se začal měnit charakter Gibraltaru s rostoucím počtem civilního obyvatelstva a vznikem institucí, které nebyly čistě vojenského charakteru. V roce 1830 byl uznán jako královská kolonie.

Magot bezocasý
Magot bezocasý

Zajímavostí je tzv. "Gibraltarská opice", která je symbolem tohoto území. Jedná se o magota bezocasého - jediného volně se vyskytujícího primáta v Evropě. Legenda praví, že pokud opice opustí Gibraltar, tak britská nadvláda nad tímto územím skončí. Díky této legendě se opice staly nedílnou součástí gibraltarské krajiny a turisté je mohou vidět volně pobíhat po území.


Fish and Chips
Fish and Chips

Gibraltar je unikátní směsí britské a španělské kultury. Můžete zde ochutnat tradiční britská jídla jako fish and chips, ale také španělské speciality jako tapas. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a ochotní se podělit o své znalosti a zkušenosti. Kromě toho se v Gibraltaru koná mnoho kulturních akcí a festivalů, které přinášejí do města živost a radost. Nezapomeňte navštívit tradiční gibraltarské trhy, kde můžete nakoupit suvenýry a místní produkty.

Jeskyně Sv. Michaela
Jeskyně Sv. Michaela

Pro milovníky přírody a dobrodružství Gibraltar nabízí mnoho možností. Můžete se vydat na procházku po útesech, navštívit jeskyni Sv. Michaela, kde jsou nádherné světelné instalace nebo se můžete vydat na výlet lodí. Za zmínku určitě stojí i lanovka na Gibraltarskou skálu, která návštěvníky za pouhých šest minut vyveze na vrchol. Během jízdy si budete užívat úchvatné výhledy na celý Gibraltar okolní krajinu, a dokonce i Afriku v dálce.

Pro ty, kteří hledají adrenalinové zážitky, je zde také možnost potápění či pozorování delfínů.

Gibraltar nabízí návštěvníkům bohatou historii, úchvatné výhledy a jedinečnou kulturu. Pokud hledáte kombinaci evropské elegance a exotického kouzla, tak je pro vás Gibraltar tou správnou volbou!

Navštivte Gibraltar s naší CK!

Vyberte si z našich zájezdů

Přihlaště se k odběru novinek a získejte slevu 500 na svůj první zájezd!