Objevte tajemství belgické kuchyně!

06.05.2024

Když se řekne Belgie, tak se všem vybaví čokoláda, pivo a hranolky. Ale belgická kuchyně je mnohem bohatší a rozmanitější, což ji činí jedinečnou a lákavou pro gurmány z celého světa. V tomto článku se podíváme na několik nejtypičtějších belgických jídel a nápojů, které musíte během své cesty vyzkoušet.

Hranolky: Belgické hranolky, známé jako "frites", jsou často považovány za nejlepší na světě. Praví Belgičané je připravují dvojím smažením, což jim dává neodolatelně křupavou texturu a zlatou barvu. Hranolky mají v Belgii dlouhou tradici a jsou považovány za národní jídlo. Belgické hranolky jsou známy svou křupavostí na povrchu a jemností uvnitř. Na ulicích najdete mnoho stánků, kde si můžete zakoupit čerstvé hranolky podávané s různými omáčkami, jako je tradiční majonéza, kečup nebo pikantní samurajská omáčka. Hranolky jsou dokonalým jídlem na cestách, a proto by neměly chybět na vašem seznamu belgických gastronomických zážitků.

Pivo: Belgie je rájem milovníků piva. Země je známá svým velkým výběrem piv - od tradičních belgických až po světoznámé trapistické pivo. Kromě toho nabízí Belgie i široký výběr ovocných piv, jako je kriek (třešňové pivo) nebo framboise (malinové pivo), které jsou osvěžující a lahodné. Na své si ale přijdou i milovníci klasickách světlých nebo tmavých piv.

Vafle: Belgické vafle jsou pravou pochoutkou, která si získala srdce lidí po celém světě. Existují dva hlavní typy vaflí – bruselské a lutyšské. Bruselské vafle jsou lehké a křupavé, zatímco lutyšské jsou hutnější a sladší díky přidanému perlovému cukru. Vafle se často podávají s různými přílohami, jako jsou čerstvé ovoce, šlehačka, čokoláda nebo zmrzlina. Jsou skvělou volbou na sladkou tečku po jídle nebo jako rychlý dezert při procházce po městě.

Belgické pralinky: Belgické pralinky jsou symbolem luxusu a kvality. Tato čokoládová pochoutka je vyráběna z těch nejkvalitnějších surovin a často plněna různými lahodnými náplněmi, jako je ořechová pasta, karamel, marcipán nebo ovoce. Při své navštivte Belgie rozhodně navštivte čokoládové butiky, kde si můžete koupit pralinky a ochutnat rozmanitost chutí, které belgická čokoláda nabízí.

Mušle: Mušle (slávky) jsou dalším tradičním belgickým jídlem, které byste neměli vynechat. Nejčastěji se podávají s hranolkami, což je skvělá kombinace a najdete jí na jídelním lístku pod názvem "moules-frites". Mušle se připravují různými způsoby, ať už v bílém víně, v zeleninovém vývaru nebo s česnekem a bylinkami. Pokud máte rádi mořské plody, tak musíte tuhle belgickou specialitu určitě ochutnat!

Stroopwafels: Stroopwafels nejsou původem z Belgie, ale z Nizozemska. Přesto se jedná o oblíbenou pochoutku, kterou najdete i v belgických obchodech a kavárnách. Jedná se o tenké vafle, které jsou slepeny karamelovým sirupem. Stroopwafels jsou ideální ke kávě nebo čaji a a jsou skvělým suvenýrem z vaší cesty.

Jak vidíte, tak Belgická kuchyně je plná rozmanitých chutí a jedinečných gastronomických zážitků, které rozhodně při své návštěvě nesmíte vynechat.


Neváhejte a vydejte se s námi objevovat gastronomické poklady této krásné země!

Ochutnejte belgické speciality s naší CK!

Vyberte si z našich zájezdů

Přihlaště se k odběru novinek a získejte slevu 500 na svůj první zájezd!