Antverpy – město diamantů a rodiště Rubense

23.04.2024

Při návštěvě Belgie by neměl žádný návštěvník vynechat Antverpy. Toto malebné přístavní město s bohatou historií Vám nabídne nejenom památky, ale také krásná muzea a nebo příjemné posezení u chutného belgického piva.

,,Jeruzalém západu"

Druhé největší město Belgie bylo založeno na břehu řeky Šeldy. Řeka Šelda spolu s Mázou a Rýnem tvoří největší ústí řek v západní Evropě a jsou nezbytnou součástí ohromného přístavního komplexu na světě. V 15 století spousta obchodníků přenesla své sídla z Brugg, čímž se staly Antverpy jejich nástupcem. Velmi rychle se staly obchodním centrem Evropy, nejprve díky koloniálnímu obchodu ze strany Portugalců a Španělů. V tomto období zde také přijíždělo velké množství Židů z Pyrenejského poloostrova. Často se proto můžete setkat s označením ,, Jeruzalém západu". V areálu přístavu můžete také navštívit Muzeum aan de Strom (zk.MAS). Jedná se o interaktivní muzeum věnované rozvoji města, přístaviště s nádherným výhledem na město.

Muzeum aan de Strom
Muzeum aan de Strom

Město diamantů...

Je potřeba zmínit, že Antverpy získaly svou slávu také jako centrum diamantového průmyslu. Podle legendy byl první diamant vybroušen v Antverpách v 15 století. Dříve se obchody uzavíraly v hostincích, což nebylo moc bezpečné, proto postupně začala vznikat dnešní diamantová čtvrť. Údajně sedm z deseti diamantů, které se dostanou na trh, projde zpracováním v Antverpách. Pokud Vás zajímá historie, těžba, hodnocení či zpracování diamantů, určitě je pro Vás vhodná návštěva Muzea DIVA, část sbírky tvoří také šperky od stříbrných po zlaté, nádobí nebo sošky a vázy zdobené diamanty. Ani textilní průmysl tady nezaostával. Hlavní budovou módního světa Antverp je Muzeum módy, které najdete kousek od historického centra. Velké množství obchodů a butiků s módou Vám nabídne hlavní nákupní třída Meir.

Historické centrum
Historické centrum

Tiskař Christophe Plantin a všestranný umělec Paul Rubens

S Antverpami jsou také spojované jména dvou významných osobností. Tím prvním je bezpochyby humanistický tiskař Christophe Plantin. Muzeum Plantin-Moretus se nachází v původním domě a dílnách a je jediným muzeem na světě, které je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V tomto muzeu objevíte nestarší stroje pro tisk knih, typografie, sbírky knih, ale také historický obchodní archiv. První kniha v tomto nakladatelství byla vydána roku 1555 a za 20 let se nakladatelství stalo evropskou špičkou.

Druhou významnou osobností Antverp je také Peter Paul Rubens. Skvělý a všestranný umělec, který si navrhl vlastní dům, cestoval po Evropě a zajímal se o vědu. V Rubensově domě s ateliérem vzniklo více než 2000 uměleckých děl. Muzeum je v současnosti zavřené z důvodu rekonstrukce. Nemusíte však zoufat, Rubensovu tvorbu si můžete prohlédnout v katedrále Panny Marie, která obsahuje 4 jeho monumentální obrazy. V kostele sv. Jakuba je Rubens společně se svou rodinou pohřben, jeden z jeho obrazů je vystaven nad oltářem.

Katedrála Panny Marie
Katedrála Panny Marie

Je libo sladkou ruku obra Druona Antigona?

Při návštěvě Antverp byste neměli vynechat nejstarší památku ve městě, hrad Steen, u kterého přístav začíná. Zde si můžete všimnout sochy obra Druona Antigona, který na řece Šeldě vládl. Tomu pak měli námořníci, kteří připlouvali do přístavu platit vysoké poplatky.

Na hlavním náměstí Grote Markt můžete obdivovat tzv. Brabovu kašnu s chrabrým vojákem, který hází ruku, již zmiňovaného, obra do řeky. Na ,,takovéto ruce" si můžete pochutnat v některé z místních cukráren, můžete si vybrat jestli si čokoládovou nebo marcipánovou.

Hrad Steen
Hrad Steen
Článek pro Vás napsala průvodkyně Iva Poulíčková, kterou potkáte převážně na našich zájezdech do Anglie a Belgie.

Navštivte s námi Antverpy, Bruggy a Brusel!

Přihlaště se k odběru novinek a získejte slevu 500 na svůj první zájezd!