10 nejlepších věcí v Bruggách

13.04.2024

V minulém článku jsme si povídali, čím a jak se Bruggy proslavily. Dnes si něco povíme o tom, co můžete v tomto kouzelném městě navštívit.

Na úvod je potřeba si říct, že do Brugg jezdí pravidelné vlakové spoje přímo z Bruselu, odkud cesta trvá přibližně hodinu jízdy. Vlakové nádraží se nachází kousek od vstupu do historické části města, kde se nachází většina důležitých pamětihodností.

Projížďky po kanálech
Projížďky po kanálech
Belfort
Belfort
Kostel Panny Marie
Kostel Panny Marie

Minnerwaterpark

Bruggy jsou plné nejrůznějších parků, kde si návštěvníci města mohou odpočinout. Parky jsou nedílnou součástí města a zdejších obyvatel. Pro turisty je nejznámější Minnerwaterpark. Nachází se na jihu od historického centra a je zasazený mezi zámeckými hradbami a nádherným jezerem lásky. Lidé kdysi věřili, že zde žijí vodní nymfy, díky kterým dostalo jezero své jméno. V jeho středu se nachází domek zvaný Sashuis. Malebná budova, která fungovala pro regulování vody v centru města a díky ní existuje jezero lásky.

Begijnhof

Přímo uvnitř parku se nachází tento malý kousek světového dědictví, který byl domovem mnišek zvaných bekyně. Typické obydlí těchto mnišek je tvořeno komplexem celkem třiceti domů a některé dokonce pochází z 16. století. A kdo byly bekyně? Bekyně byly mnišky, které dobrovolně napodobovaly život jeptišek, nechtěly být však svázány klášterní samotou. Jejich zvoleným úkolem bylo pomáhat potřebným(nemocným, chudým nebo se staraly o osiřelé děti). Uvnitř dvora se nachází muzeum s obrazy a nábytkem z 18. století. Návštěvníci si mohou také prohlédnout ukázkovou místnost, jak takové obydlí bekyní vypadalo, a ještě historické krajky. Říká se, že zde došel zraněný Hans Memling po bitvě u Nancy, který se později stal slavným malířem a díky nimž město proslavil.

Kostel Panny Marie

Velkolepý kostel, jehož výstavba započala ve 13. století a pokračovala dalších skoro 200 let, dominuje panoramatu městu Bruggy. Jeho cihlová věž dosahuje výšky 115,5 metru a jedná se o druhou nejvyšší cihlovou budovu na světě (cihlová gotika). Největší umělecký poklad, který se v kostele nachází je od slavného od Michelangela,, Madona s dítětem". Jedná se o jednu z mála Michelangelových děl, které opustilo Itálii. Dalším unikátem je určitě hrobka Karla Smělého, nositele Řádu zlatého rouna a jeho dcery Marie Burgundské.

Projížďka po kanálech

Historické jádro města se nachází na ostrově, protkaném vodními kanály, které napájí řeka Reie. Projížďku kanálem by neměl vynechat žádný návštěvník Brugg. Během plavby objevíte tajné zahrady, romantické mosty, štítové domy nebo také středověké fasády, které se odrážejí ve vodě.

Bazilika Svaté krve

V bazilice je uložena jedna z nejposvátnějších relikvií v Evropě, schránka se Svatou krví. . Relikvii údajně obdržel Diederik van de Elzas ve Svaté zemi, za své hrdinské činy během druhé křižácké výpravy. Autor schránky, John Crabbe, použil na její výrobu 30 kg zlata a stříbra a pes 100 drahých kamenů. Během let vznikala bratrstva, která relikvii uctívala a klaněla se jí. Bratrstvo Svaté krve bylo založeno po roce 1400, aby relikvii ochránili. Má 31 členů, kteří musí být bez výjimky váženými občany Brugg.

Minnerwaterpark
Minnerwaterpark

Náměstí Markt

Náměstí se nachází v samotném srdci města, jeho rozloha činí pouhý jeden hektar. Na tomto Tržním náměstí probíhaly trhy již od 10. stol. Zde Vás může na první pohled zaujmout majestátní budova zemského soudu, bývala rezidence pro guvernéra, ale také barevné domy se stupňovitými štíty a domy s domovním znamením, které určovaly funkci či jméno domu. Uprostřed se nachází socha dvou bruggských hrdinů, kteří roku 1302 sehráli důležitou roli během vlámského odporu proti francouzskému králi.

Belfort

U Tržního náměstí ještě chvíli zůstaneme. Pravdou je, že náměstí dominuje zvonice vysoká 83 metrů a je nejznámější budovou města. Ti z Vás, kteří se rozhodnou vyjít 366 schodů nahoru bude odměnou dechberoucí výhled na město a jeho okolí. Po cestě nahoru se můžete také zastavit u pokladnice, která ve středověku držela městské listiny, pečeti a poklady. Kousek dál můžete také vidět hudební buben, který ovládá zvonkohru a klaviaturu, kterou městský carilloneur používá ke hře na 47 zvonů věže.

Katedrála sv. Salvatora

Katedrála není zasvěcena pouze Božskému spasiteli, ale také sv. Donátovi, který je v této oblasti velmi populární. Nejstarší část katedrály je tvořena 79 metrů vysokou románsko-gotickou západní věží. Chrám působí spíš dojmem, že se jedná o pevnost nebo hrad. Katedrála je zajímavá svou sbírkou uměleckých děl. Bohužel v roce 2009 kde došlo ke krádeži v katedrální klenotnici a bylo odcizeno několik mistrovských děl nevyčíslitelné hodnoty a několik barokních monstrancí, kalichů a relikviářích křížů.

Muzeum čokolády

V Belgii se prodávají čokoládové pralinky na každém kroku, ne nadarmo se můžete setkat s přezdívkou Čokoládové město. Získat srdce zákazníka se výrobci snaží přes čokoládu plněnou například ovocem, oříšky nebo třeba různými likéry. Do tajů čokolády můžete nahlédnout také v muzeu Čokolády. Pokud by Vám nestačila klasická návštěva je možné se také zapsat na některý z jejich kurzů.

Muzeum hranolek
Muzeum hranolek
Muzeum hranolek
Muzeum hranolek

Muzeum hranolek

Pokud si myslíte, že k belgické gastronomii patří pouze pivo a čokoláda, tak jste na omylu. Hranolky nesmí chybět na žádném stole a podávají se skoro ke všem jídlům, společně s různými omáčkami. ,Hranolkáren" je po Belgii opravdu mnoho, a proto této pochutině otevřeli i vlastní muzeum. Dozvíte se jaká je historie brambor, jaká odrůda se používá k jejich výrobě, předměty související se světem brambor i belgických hranolků. Ponoříte se do světa hranolek a najdete odpověď na své otázky.

Doufám, že Vás některé místo zaujalo nebo nejlépe všechny. Bruggy nabízí i další zajímavá muzea, historické budovy či zákoutí, ale to už bych Vám vzala tu možnost se třeba ztratit a užívat si jiná romantická zákoutí uvnitř historického jádra města.

Článek pro vás napsala průvodkyně Iva Poulíčková, kterou potkáte převážně na našich zájezdech do Anglie a Belgie.

Vydejte se s námi do Belgie a poznáte všechny tyto zajímavá místa!

Přihlaště se k odběru novinek a získáte slevu 500 na  svůj první zájezd s námi!