Jaká bude naše cesta?

Budeme poznávat fascinující Uzbekistán, zemi spojenou s legendární Hedvábnou stezkou. Během našeho zájezdu budeme obdivovat významné památky bývalé obchodní tepny středověké Eurasie. Navštívíme nejen slavná města jako Samarkand, Chivu a Bucharu, ale i Urgench.

Budete si užívat výbornou kuchyni se spoustou nových chutí, krásnou přírodu a to vše v malé přátelské skupině.

Co zažijeme a co uvidíme?

Projdeme se po nejkrásnějším náměstí ve Střední Asii, které je obklopeno třemi nádhernými madrasami. Budeme obdivovat impozantní architekturu, která zahrnuje Ulugbekovu, Sher-Dor a Tillya-Kari madrasu.

Návštívíme několik místních tržišť, protože tradice prodávání a nakupování na bazarech neodmyslitelnou patří k Uzbekistánu. Budeme ochutnávat čerstvé ovoce, sušené plody, sladkosti a místní sýry.

Ochutnáte mnoho místních specialit. Typické uzbecké jídlo je plov, který se naučíme také připravovat. Dalším ikonickým pokrmem je samsa plněné masem nebo zelím a pečená v peci tandoor.

Formát cestování

Během celého zájezdu provázet průvodkyně Romana, která je specialistka na Uzbekistán. Při poznávání budeme hodně ochutnávat místní speciality, takže nás čekají skvělé gastronomické zážitky a každodenní exkurze a pěší procházky po památkách. Skupina bude maximálně do 15 osob. Žádná fyzická příprava není potřeba - cesta je vhodná absolutně pro všechny, kdo jsou schopni pěší chůze po městě.

Kde budeme ubytování?

Během zájezdu budete ubytování v kvalitních hotelech odpovídajím 3*. Snídaně budou vždy zajištěny na hotelu a některé dny také večeře (nebo budou v některé z místních restaurací). Budete bydlet na čtyřech hotelech v různých městech. První ubytování bude v Taškentu, další v Samarkandu, Buchaře a Chivě. Hotely jsou vždy umístěně poblíž centra nebo jiných důležitých památek.

Jaké bude počasí?

V dubnu bude v Uzbekistánu ideální počasí na poznávací zájezd okolo 20 stupňů. Na večer, ale doporučujeme nějakou lehčí bundu proti větru a raději mikinu. Pro všechny případy určitě deštník nebo pláštěnku.

Program cesty

1. den - Odlet z Prahy

Ve večerních hodinách se společně setkáme na letišti a vydáme se společně s přestupem v Istanbulu do Taškentu, kam dorazíme druhý den ráno.


2. den - Přílet do Taškentu, prohlídka hlavního města

Po příletu se vydáme na hotel, kde si dáme snídani a krátký odpočinek. Poté se již vydáme na prohlídku hlavním města. Taškent byl založený před 2000 lety. Po ničivém zemětřesení v roce 1966 bylo město přestavěno jako moderní metropole se sovětskou architekturou.

Při naší prohlídce města si projdeme to nejzajímavější. Například mauzoleum Abu Bakra Mohammeda Kaffala Shashiho. Prohlédneme si také náměstí Khast Imam Square, které je duchovním centrem města. Jeho dominantou je mešita Hazrat Imam, která je dnes sídlem muftiho, vysokého islámského učence. Je zde také uchován nejstarší svazek Koránu ze 7. století. Projdeme si také autentické uzbecké čtvrtě až k místnímu trhu Čorsu.

Nevynecháme ani moderní část města, kde nás čeká řada zajímavých míst. Navštívíme Památník zemětřesení, který připomíná devastující události a odvahu místních obyvatel. Poté se vydáme na náměstí Amir Timur, které je srdcem města a nabízí pohled na impozantní sochu tohoto významného dobyvatele. Na Náměstí nezávislosti zažijeme atmosféru hlavního centra moderního města a jeho pulzující život. Nakonec zamíříme na Náměstí opery, kde si prohlédneme majestátní budovu opery.

Večer si dáme na hotelu výbornou večeři plnou místních specialit a pak bude volný program.


3. den - Přejezd vlakem z Taškentu do Samarkandu


Po snídaní se vydáme vysokorychlostním vlakem do Samarkandu. Po příjezdu se vydáme na hotel, kde se ubytujeme nebo jen necháme zavazadla na recepci (Check-in bude možný po 14:00). Takže bude záviset na čase příjezdu.

Následně náš čeká celý den prozkoumávání úžasných památek Samarkandu, druhého největšího města v Uzbekistánu. Navštívíme náměstí Registan obklopené třemi nádhernými madrasami z 15.-17.století. Toto náměstí bylo v dobách Timura křižovatkou šesti hlavních obchodních cest. Nejstarší madrasou je Ulugbekova madrasa s modrou kachlíkovou fasádou postavená v 15. století. O dvě století později byla postavena Sher-Dor madrasa s podobnou modrou kachlíkovou fasádou. Poslední madrasa Tillya-Kari byla dokončena v 17. století a díky všem třem těmto madrasám je považováno náměstí za jedno z nejkrásnějších na světě.

Dále navštívíme mešitu Bibi-Khanum, pojmenovanou po jedné z milovaných manželek Timura. Užijeme si krátkou procházku barevným trhem Siab; nekrásnější poutní místo Uzbekistánu - nekropoli Shakhi Zinda z 9.–14. století. Uvidíme také Obrovská brána z 19. století a 70 metrů dlouhé schodiště, které nás zavede do uličky mezi téměř 20 mauzolei.

Večer si dáme večeři v místní restauraci, takže opět ochutnáme něco z místních specialit. 

Dále vás čeká volný program nebo je případně možné za doplatek navštívit místní divadlo (Divadelní představení "Okamžik věčnosti" v Samarkandském divadle historických kostýmů (prezentace kostýmů z různých historických epoch - 15 USD/osoba) nebo si zajít na ochutnávku vína ve známém vinařství Khovrenko (cca 30 USD/osoba).

4. den - Shahrisabz

Přejezd do města Shahrisabz, rodiště Timura, zakladatele Timurské dynastie. Prohlédneme si palác Ak-Saray, jehož pozůstatky jsou od roku 2000 pod ochranou UNESCO. Tento bývalý letní palác Timurovských panovníků měl být jednou z nejvelkolepějších staveb své doby. Následně navštívíme komplex Dorut Tilovat s mešitou Kok-Gumbaz a dalšími významnými budovami. Po prohlídce památek se přesuneme zpět do Samarkandu.

Následně budete mít volný program na samostatné prozkoumávání města.
Večeře v hotelu nebo místní restauraci. Přenocování.

5. den - Samarkand - přesun do Buchary

Po snídaní budeme pokračovat v prohlídce města Samarkand návštěvou Mauzolea Gur-Emir, které patří Timurovi a jeho potomkům. Osmiboký komplex s interiérem z mramoru a onyxu a zlatým stropem byl dokončen v roce 1404. Následuje návštěva archeologického naleziště Afrosiab a muzea s unikátními nástěnnými malbami ze 7. století; dále unikátní observatoře Ulugbek z 15. století.

Navštívíme také Samarkandské centrum ručně vyráběného hedvábného papíru "Meros", kde řemeslníci obnovili starodávnou tradici výroby ručně vyráběného papíru a znovu představili samarkandský papír světu.

Večeře bude v místní restauraci a poté se přesuneme na vlakové nádraží, odkud večer odjedeme vlakem do Buchary.

Po příjezdu do Buchary se přesuneme na hotel, kde se ubytujeme a budeme odpočívat.

6. den - Buchara

Po snídaní se vydáme na prohlídku města Buchara, které se nachází na rozhraní pouští Karakum a Kyzylkum. Počátky města sahají hluboko do minulosti. Oficiálně bylo založeno v roce 500 př. n. l., avšak obyvatelé se zde díky zdejší oáze usazovali již daleko předtím. Historické centrum města je velmi cenné, od roku 1993 je součástí světového dědictví UNESCO. Prohlédneme si to nejzajímavější z města. Například architektonický komplex Poikalon v centru starého města s mešitou Kalán vystavěné pro 12.000 ntěvníků s nejvyšším minaretem celého Orientu ve své době (46m) i madrasou Miri Arab. Navštívíme slavnou tržnici Tim Abdulla-Khan v historické budově ze 16. stol., která je nejen architektonickým skvostem, ale kde se vždy obchodovalo s hedvábím, kterým bylo město vždy proslaveno a dodnes zde můžete nakoupit vyhlášené Bucharské koberce, ruční výrobky, malby, hudební nástroje apod.

Prohlédneme si také na další tři tradiční obchodní dómy ze 16. století a odpočneme si na náměstí Lyabi Hauz u bazénu s fontánami, kolem kterého se nachází další významné historické budovy. Na závěr si prohlédneme jednu z nejzajímavějších budov starého města Chor Minor se čtyřmi minarety, které daly této stavbě také její název.

Během exkurze navštívíme dílnu s ruční výrobou zlaté výšivky, kde budete mít možnost vidět technologii výšivky, která se po staletí předává z generace na generaci. Navštívíme také masívní pevnost ARK, kde ve středověku sídlil celý emírův dvůr.

Navštívíme také místní uzbecký dům, kde budete mít příležitost se seznámit s místními zvyky a tradicemi. Navíc budete mít možnost naučit se vařit pravý uzbecký plov, což je národní uzbecké jídlo.

Večer večeře v restauraci s ukázkami místního folkloru v madrasu Nodir Divan Begi.

7. den - Přesun do města Chiva

Po snídaní se vydáme po dálnici, která přesně kopíruje dřívejší Hedvábnou stezku přes poušť Kyzylkum do Chivy. Zdoláme vzdálenost okolo 450 km a cesta nám zabere cca 7 hodin. Během jízdy budeme obdivovat velikost místní pouště a pastýře ovcí, kteří se tu pohybují.

Ve večerních hodinách dorazíme do starého pouštního města Chiva. Jen málokteré město se může pochlubit takovým bohatstvím paláců s nádhernými mozaikami, unikátními minarety a mešitami. Opevněný střed města s názvem Ičan Kala je zapsán na seznamu UNESCO. Ve svých kamenných hradbách skrývá na 250 zachovalých staveb a dovnitř se můžeme dostat jednou ze čtyř bran, z nichž hlavní městská brána je vskutku monumentální – má 10 metrů na výšku a 4 metry na šířku.

My si nicméně necháme poznávání města až na další den, protože po náročné cestě bude třeba si odpočinout a nabrat síly na další den. Zájemci si samozřejmě můžou po cestě protáhnout nohy večerní procházkou.

Večeře bude na hotelu, kde se také hned po příjezdu ubytujeme.

8. den - Chiva - Přelet zpět do Taškentu

Po snídani se vydáme na prohlídku města. Historické srdce Chivy je zachováno v celé své kráse a slouží v podstatě jako muzeum pod otevřeným nebem. Prohlédneme si mešity, hrobky, paláce a madrasu. Navštívíme hradby opevněného města Ichan-Kala, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. V centru Ichan-Kala se nachází jedna z nejstarších staveb ve Střední Asii, mešita Juma z 10. století. 

Dalšími zajímavými stavbami, které navštívíme jsou například madrasa Kutlug-Murad-inaka, mauzoleum Pakhlavan-Makhmuda, madrasu Allakuli-chána a palác Tash-Khauli.

Večer nás bude opět čekat večeře v místní restauraci.

Po večeři se přesuneme na letiště v Urgenči odkud nám poletí večerní let do Taškentu. Po příletu do Taškentu nás čeká transfer do hotelu a noc na hotelu.

9. den - Odlet z Taškentu do Prahy

Ráno transfer na letiště a odlet zpět do Prahy. Opět poletíme přes Istanbul.
Čas letu bude upřesněn podle aktuálního letového řádu.

Fotky pro inspiraci

Cena zájezdu - 56 900 Kč

Níže najdete podrobně rozepsáno, co je zahrnuto v ceně tohoto zájezdu.

Cena zahrnuje:

Ubytování na 8 nocí

3* hotel (2x Taškent, 2x Samarkand, 2x Buchara, 1x Chiva)

Letenka Praha - Istanbul - Taškent

Letecká společnost Turkish airlines.
S dvěma příručními zavazadli do 10 kg.
Rozměr zavazadla 55x40x20 (kufřík) a k tomu malé zavazadlo
.

Letenka Urgench - Taškent

Vnitrostátní letenka. Čas odletu bude upřesněn.

Všechny jízdenky na rychlovlaky

Taškent - Samarkand, Samarkand - Buchara

Turistická taxa

Každý turista je povinný uhradit tuto taxu.

Vstupné do památek

Všechny vstupenky do památek na programu zájezdu.

Doprava v rámci celého programu

Folklórní večer

V Nodir Divan Begi ve městě Bukhara

Služby průvodce

Doprovod česky mluvícího průvodce a místního průvodce.

Polopenze

Snídaně na hotelu a večeře buď na hotelu nebo v restauraci.

Pojištění záruky

100% pojištění záruky proti úpadku CK

Cestovatelské tričko
S přesnou trasou vaší dovolené.

Manuál dovolené
Manuál k vaší dovolené. Zajímavosti o destinaci a slovníček.


Cena nezahrnuje:

Vstupné do památek mimo program.

Příplatek za jednolůžkový pokoj - 5500 Kč.

Cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu.

Dýška pro řidiče, průvodce (bakšiš)

Kapesné (cca 3000 Kč)

Kdo pro vás cestu naplánoval a připravil?

Mgr. Lucie Vinterová
Ing. Ondřej Polívka

Lucie vystudovala na Karlově Univerzitě mezinárodní vztahy a v cestovním ruchu se pohubuje už více než 15 let.
Za tu dobu vystřídala několik pracovních pozic pro přední české cestovní kanceláře jako je Blue Style a Neckermann. Z toho důvodu má zkušenosti jak z destinací, tak také ze samotného organizování zájezdů a jejich prodeje. Lucka se stará o komunikaci se zákazníky, organizační stránku vašich cest a plánování programu na míru v případě individuálního cestování.

Ondra vystudoval VŠE v Praze obor zaměřený na finanční deriváty a kapitálové trhy. Již během studia pracoval v různých destinacích pro cestovní kanceláře. Například v Tunisku, Turecku, či Bulharsku a tuto práci zcela oblíbil. Ondra je velkým sportovním nadšencem. Leze po skalách i po horách, je kapitánem a pořádá plavby na moři, jezdí na kole, létá na paraglidu, potápí se, rád běhá a jezdí na lyžích, bežkách i skialpech. Stará se proto hlavně o ty akčnější z našich cest. Například výstupy na vrcholy hor, přechody pohoří, plavby na jachtě a další.

Kdo vás bude provázet?

Romana Procházková

Milovnice pouště, orientu a dobrého jídla. V cestovním ruchu, který vystudovala, jako průvodkyně pracuje již 24 let. Miluje cestování a naprosto zbožňuje, když na cestách může ochutnávat místní kuchyni a vychutnávat pozůstatky dechberoucích historických památek nebo obdivovat přírodní krásy, či jen tak klábosit s místními lidmi. Nakonec podlehla kouzlu překrásného Turecka, v Istanbulu si složila státnici z Turečtiny a zároveň se v této krásné zemi usadila a již několik zde žije. Kromě Turecka jí učarovaly krajiny jako: Uzbekistán, Jordánsko, Maroko, Thajsko, Malajsie, Srí Lanka, Jižní Afrika, Saudska Arabie, kam se ráda vrací, ať už individuálně nebo pracovně.

"Cestovat znamena zit" H.Ch. Andersen

Chcete s námi jet do Uzbekistánu?

Dostali jste až na konec stránky, takže přišel čas se rozhodnout, zda prostě jenom stránku zavřete a zůstanete sedět doma a nebo uděláte první krok ke splnění svého cestovatelského snu!
Stačí vyplnit údaje níže a pošleme Vám detailní informace k cestě. Vyplnění přihlášky Vás k ničemu nezavazuje.

Otázky a odpovědi

1. Kolik bude lidí ve skupině a jakého budou věku? Můžu jet s dětmi?

Na této cestě bude maximálně 17 účastníků. Věk našich klientů bývá nejčastěji 40-65 let. Ale samozřejmě jezdí i mladší i starší. Hlavní je mít chuť cestovat a poznávat. Na tuto cestu můžete jet i s dětmi.

2. Mohu jet na cestu sám/sama?

Samozřejmě! Velká část našich klientů s námi jezdí v jednom. Výhodou našich cest je právě to, že i když nemáte vlastní společnost na cestování, tak zde potkáte stejně smýšlející lidi a přátele. Během cesty vše poznáváme a trávíme čas společně.
Ubytování je pro budˇ pro 2 osoby a je možné tak být na pokoji
s dalším účastníkem cesty (vybíráme lidi stejného pohlaví a podobného věku). Nebo pokud chcete bydlet odděleně, tak je možné ubytování na jednolůžkovém pokoji za příplatek.

3. Je vaše CK řádně pojištěna proti úpadku?

Ano. Jsme řádně pojištěni proti úpadu CK u pojištovny Slavia.

4. Je do Uzbekistánu potřeba vízum?

Ne, na tuto cestu není potřeba vízum.

5. Jak se mohu přihlásit a zaplatit zájezd?

K vaší cestě snů vede 5 snadných kroků:

1. Prostudujte si popis celé cesty a vyplňte nezávaznou přihlášku.

2. Zašleme vám k cestě další podrobnější informace a případně Vám rádi po telefonu nebo emailem zodpovíme všechny vaše otázky.

3. Pokud se rozhodnete, že chcete jet, tak vám zašleme smlouvu o zájezdu k podpisu a také informace k uhrazení zálohy za zájezd.

4. Měsíc před cestou od nás obdržíte pokyny k vaší dovolené a slovníček cestovatele. Cca 10 dní před cestou se také můžete přidat do uzavřené WhatsApp skupiny a budete se moci seznámit s ostatními členy zájezdu.

5. Těšit se a užít si poznávací zájezd s Jedu do světa!

6. Kdy a kde se všichni potkáme?

Všechny účastníky cesty přidáme přibližně 10 dní předem do skupinového chatu na WhatsApp. Díky tomu se můžete předem seznámit s dalšími účastníky, nebo se také můžete zeptat na jakékoli dotazy ohledně nadcházející cesty.

Všichni se v den odletu setkáme na letišti v Praze, kde Vám předáme cestovatelská trička. Čas a místo srazu si upřesníme několik dní před odletem. Průvodkyně Romana na vás bude následně čekat na přestupu v Istanbulu, kde se k vám připojít a bude s vámi po celou dobu zájezdu.

7. Jaké si mohu vzít zavazadlo?

V ceně tohoto zájezdu je letenka s dvěma příručními zavazadli do letadla. Jedno malé zavazadlo o rozměrech maximálně 40 x 30 x 20 cm, které nesmí být na kolečkách a k tomu klasický příruční kufřík také do 8 kg.

8. Jaké bude počasí? Jaké si vzít oblečení?

V dubnu bude v Uzbekistánu ideální počasí na poznávací zájezd okolo 20 stupňů. Na večer, ale doporučujeme nějakou lehčí bundu proti větru a raději mikinu. Pro všechny případy určitě deštník nebo pláštěnku.

9. Jakou leteckou společností poletíme?

Mezinárodní let bude se společností Turkish airlines, takže vás čeká také občerstvení na palubě zdarma. Na vnitrostátní přelet bude zvolena letecká společnost později a budete o ní informování.

10. Kolik si mám vzít kapesné?

Ceny v Uzbekistánu nižší než u nás. Snídaně i večeře jsou v ceně zájezdu, stejně jako vstupné, takže je potřeba počítat jen s výdaji za obědy, suvenýry a další drobnosti. Na minulé cestě byly průměrné výdaje cca 3000 Kč/osoba. Na místo si vezměte eura nebo dolary a ty zde vyměníte na místní měnu nebo můžete častokrát platit kartou.

11. Budu mít k dispozici internet?

Tato poznávací cesta pro vás může být skvělá jako digitální detox. Pokud vám ale záleží na tom, abyste byli online, pak na hotelu bude bezplatná Wi-Fi a budete tak moci zůstat v kontaktu s přáteli, rodinou a sdílet své cestovatelské zážitky na sociálních sítích.

12. Program se mi líbí, ale mám ještě další otázky. Co s tím?

Rádi vám o této poznávací cestě řekneme více a odpovíme na všechny vaše otázky! Stačí, když nám zavoláte na číslo 721746723 neno napíšete email na info@jeduedosveta.cz.

Máte jakékoliv otázky tykající se cesty?
Zanechte nám své telefonní číslo a my se vám ozveme.