Gruzie: Putování za historií, přírodou a pohostinností!

21.05.2024
Hlavní město Tbilisi
Hlavní město Tbilisi

Gruzie, malebná země na křižovatce Evropy a Asie, je stále častěji cílem turistů. Ať už jste milovníci historie, gurmáni, dobrodruzi nebo prostě jen hledači neobjevených míst, tak je Gruzie pro vás to pravé.  Připojte se k nám na cestě objevování této fascinující země, která je bohatá na kulturu, přírodu a výborné jídlo.

Historie a kultura

Historie Gruzie patří mezi nejstarší na světě. Věděli jste, že první osídlení na území dnešní Gruzie pochází z doby před více než 1,8 miliony lety? Navštivte město Mchceta, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto starobylé hlavní město je domovem chrámu Svetitskhoveli, kde podle legendy spočívá roucho Ježíše Krista.

Tbilisi, současné hlavní město, je směsicí starého a nového. V centru najdete úzké uličky starého města s tradičními domy s dřevěnými balkony. V moderní části si pak můžete užívat uličky plné kaváren, uměleckých galerií a butiků.

Nenechte si ujít procházku po promenádě podél řeky Kura, která nabízí nádherné výhledy na pevnost Narikala a moderní Most míru. Tomuto mostu místní přezdívají "vložka" a to z toho důvodu, že jim svým tvarem připomíná právě tuto dámskou hygienickou potřebu.

Most míru se svým typickým tvarem
Most míru se svým typickým tvarem


Přírodní krásy: Od Kavkazu po Černé moře

Gruzie je rájem pro milovníky přírody. Když se vydáte do hor Kavkazu, čekají vás panoramatické výhledy na zasněžené vrcholky a nedotčené louky. Město Kazbegi, nyní známé jako Stepantsminda, je výchozím bodem pro výlety ke známému klášteru Tsminda Sameba, který se tyčí na kopci s pozadím majestátní hory Kazbek.

Národní park Borjomi-Kharagauli je ideální pro ty, kteří hledají klid a přírodní krásy. Prozkoumejte jeho husté lesy, malebné louky a křišťálově čisté potoky. Po dlouhém dni stráveném turistikou si můžete dopřát relaxaci v termálních lázních Borjomi, které jsou známé svými léčivými minerálními prameny. Borjomi je totiž také značka nejnámější minerální vody, kterou dostanete v Gruzii ve všech obchodech a restauracích. Má typickou slanější chuť, ale je plná minerálů a místní věří, že pomáhá dobrému trávení.

Pokud preferujete slunce a pláž, zavítejte do přímořského města Batumi. Toto moderní letovisko na pobřeží Černého moře kombinuje pláže, botanické zahrady a futuristickou architekturu. Je tu bohatý noční život a spoustu atrakcí, které jsou hlavně poblíř promenády u moře.

Skalní město Uplisciche
Skalní město Uplisciche
Gruzínská pohostinost je známá po celém světe
Gruzínská pohostinost je známá po celém světe

Gastronomie: Výborné místní speciality

Gruzie je opravdovým rájem pro gurmány a všechny milovníky dobrého jídla. Tradiční gruzínská kuchyně je plná chutí a vůní, které vás ohromí. Zkuste chačapuri, což je v podstatě sýrem plněný chléb nejčastěji ve tvaru lodičky ještě doplněný vajíčkem. Další specialitou jsou chinkali - knedlíčky, které jsou plněné masem, houbami nebo sýrem. Nesmíte také zapomenout ochutnat tradiční gruzínské víno, které je jedním z nejstarších na světě. Gruzie má tisíciletou tradici výroby vína a mnoho vinic nabízí degustace přímo ve svých historických sklepích. Sami Gruzínci říkají, že vyráběli víno ještě dříve než Francouzi a spolu s Armény tvrdí, že jsou nejstaršími producenty vína na světe.


Sirné lázně

Zajímavostí, se kterou se setkáte pouze v Gruzii jsou sirné lázně. Nejznámější sirné lázně se nacházejí v Tbilisi, hlavním městě Gruzie. Horká sirná voda o teplotě až 40°C vyvěrá přímo z podzemních pramenů a je bohatá na minerály, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví. Lázně v Tbilisi mají dlouhou historii sahající až do 17. století a jsou oblíbeným místem relaxace a odpočinku. Návštěvníci si mohou vybrat z různých typů lázní, od luxusních moderních komplexů až po tradiční historické budovy. Sirné lázně jsou považovány za léčivé při léčbě kožních onemocnění, revmatismu, nervových poruch a dalších zdravotních problémů. Pobyt v horkých sirných lázních je také skvělým způsobem, jak se zbavit stresu a relaxovat.

Sirné lázně v Tbilisi
Sirné lázně v Tbilisi

Navštivte Gruzii s naší CK!

Vyberte si z našich zájezdů

Přihlaště se k odběru novinek a získejte slevu 500 na svůj první zájezd!