Jaká bude naše cesta?

Během naší fascinující cesty po Íránu budeme objevovat historicky a kulturně významná města jako Teherán, Šíráz, Yazd a Isfahan, a navštívíte také pozoruhodné památky UNESCO. Budete mít možnost se ponořit do perské kultury a zažijete vřelost a pohostinnost místních obyvatel.

Budete si užívat výbornou kuchyni se spoustou nových chutí, krásnou přírodu a to vše v malé přátelské skupině.

Co zažijeme a co uvidíme?

Budeme se kochat pohledem na symbol Teheránu, Azadi Tower, která je známá také jako Věž svobody. Byla postavená v roce 1971 k oslavě 2500 let Perské říše a je impozantní ukázkou moderní íránské architektury.

Ochutnáme místní kuchyni a budeme mít možnost si uvařit oběd s rodinou ze Shirazu. Tento zážitek vám umožní poznat pravou podstatu Íránu skrze perskou rodinu, jejich recepty a radost ze sdílení jídla.

Podíváme se na Íránský zápas, známý jako Zurkhaneh, což je tradiční sport, který kombinuje prvky bojového umění, síly a gymnastiky, a jeho historie sahá až do starověké Persie.

Formát cestování

Během celého zájezdu provázet průvodkyně Petra, která Irán už mnohokrát navštívila a zná ho tak úplně skvěle. Po celou dobu s vámi také bude místní průvodce. Při poznávání budeme hodně ochutnávat místní speciality, takže nás čekají skvělé gastronomické zážitky a každodenní exkurze a pěší procházky po památkách. Skupina bude maximálně do cca 15 osob. Žádná fyzická příprava není potřeba - cesta je vhodná absolutně pro všechny, kdo jsou schopni pěší chůze po městě.

Kde budeme ubytování?

Během zájezdu budete ubytování v kvalitních hotelech odpovídajím 3* se snídaní. Budete bydlet na pěti hotelech v různých městech. První ubytování bude v Teheránu, další ve městě Shiraz, Yazd, Isfahan a také v poušti Varzaneh. Hotely jsou vždy umístěně poblíž centra nebo jiných důležitých památek.

Jaké bude počasí?

V březnu bude v Iránu ideální počasí na poznávací zájezd okolo 15 stupňů. Na večer, ale doporučujeme nějakou lehčí bundu proti větru a raději mikinu. Pro všechny případy určitě deštník nebo pláštěnku.

Program cesty

1. den - Odlet z Prahy (přes Istanbul) do Teheránu

V ranních hodinách se společně setkáme na letišti a vydáme se společně s přestupem v Istanbulu do Teheránu, kam dorazíme v pozdních večerních hodinách. Po příletu nás bude čekat transfer na hotel v Teheránu, kde se ubytujeme a budeme odpočívat po cestě.


2. den - Přelet do města Shiraz

Po snídani se odhlásíme z hotelu a přesuneme se na vnitrostátní letiště, odkud poletíme do města Shiraz. Po příletu nás čeká návštěva mešity Nasir-al-Mulk, známé také jako Růžová mešita. Její interiér odhaluje nádherný mistrovský design s ohromujícími barvami, kde se prolíná světlo a duchovno.

Poté navštívíme Pevnost Karim Khan, postavenou během dynastie Zand. Prozkoumáme a nakoupíme na rušném tržišti Vakil, kde se nachází stovky obchodů, krásné dvory a dokonce i starobylý karavanseraj. Ochutnáme shirazskou specialitu, zmrzlinu faloodeh s jednou dost nečekanou ingrediencí.

Následuje návštěva nádherné zahrady a hrobky Hafeze, jednoho z nejvýznamnějších perských básníků. Hafezovy básně nám dávají zvláštní pocit a klid v jeho hrobce je neopakovatelný.

Zážitek z perské pohostinnosti

Odpoledne budeme vařit společně s šírázskou rodinou a také se společně najíme. Tento velmi přátelský a pohostinný zážitek vám umožní objevit podstatu Íránu prostřednictvím perské rodiny, receptů, příběhů a radosti ze sdílení jídla.


3. den - Přejezd do města Yazd


Dnes nás čeká celodenní jízda do naší cílové destinace - Yazdu. Yazd je první a jediným íránským městem, které bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO jako celek. Toto město z nepálených cihel je proslulé svými větrnými věžemi (windcatcher), což jsou důmyslné větrací mechanismy používané v Persii přes tři tisíce let. Navštívíme také qanaty (podzemními kanály), zoroastriánskou kolonii s hedvábím, speciálními sladkostmi a mnohým dalším.

Po cestě budeme mít několik zastávek. První z nich je legendární město Persepolis (světové dědictví UNESCO), bývalé hlavní město Dareia Velikého, založené v roce 518 př. n. l. Další zastávkou bude Nekropolis (Naghsh-e Rostam), místo, kde jsou pohřbeni čtyři z nejznámějších králů Achaimenovské říše.

Poté nás čeká exkurze do Pasargad (světové dědictví UNESCO), k hrobce Kýra Velikého a bývalému hlavnímu městu Achaimenovské říše. Strávíme zde nějaký čas prozkoumáváním tohoto místa, které, ač není tak impozantní jako Persepolis, tak nabízí skvělý výhled na celé okolí.

Po příjezdu do Yazdu se ubytujeme a případně se vydáme společně na večeři.

4. den - Prohlídka města Yazd

Po snídaní se vydáme poznávat samotné město Yazd, které je jedním z nejstarších nepřetržitě obydlených měst v Íránu. Jeho siluetu zdobí minarety a důmyslně navržené větrné věže, které zachycují pouštní vánky a chladí domy během horkých letních měsíců. Naše první zastávka bude u Věže ticha, kde objevíme jeden z rituálů tohoto starověkého předislámského náboženství. Až do poloviny 20. století, když člověk zemřel, jeho nesmrtelná duše byla tři dny poté odnesena větrem na místo soudu, na mostě Chinvat. Těla byla považována za nečistá a nesměla být uložena do země, vody ani ohně, aby neinfikovala jeden z těchto tří elementů. Pouze královské tělo bylo božské a mělo právo na hrobku.
Navštívíme také stále aktivní Zoroastrijský ohňový chrám, kde hoří plamen již 1500 let. Toto místo je důležité pro poutníky a náš průvodce vám řekne mnoho informací o nejstarších monoteistických náboženstvích na světě.
Na náměstí Amir Chakhmaq uvidíme impozantní Husajníju – shromažďovací halu pro šíitské vzpomínkové ceremonie. S třemi úrovněmi zapuštěných výklenků, které jsou dokonale proporčně uspořádané, je tato fasáda jedním z nejfotografovanějších památek města.
Další zastávkou bude mešita Jame, postavená v roce 1324, kde můžeme vidět nejvyšší minarety v zemi. Vedle mešity se nachází čtvrť Fahadan, kde se projdeme úzkými uličkami mezi hliněnými cihlovými domy.
Mezi další historická místa, která navštívíme v Yazdu, patří krásné staré domy a zahrada Dowlatabad (UNESCO světové dědictví). Před námi se bude tyčit osmnáctistěnný pavilon s nádherným vitrážovým oknem a elegantní větrnou věží, nejvyšší v Íránu.

TRADIČNÍ SPORTOVNÍ ZÁŽITEK
Večer budeme sledovat představení Zurkhaneh (Íránský zápas). Zurkhaneh je forma tradičního bojového umění v Íránu, kde muži cvičí kalisteniku a další posilovací cvičení v kruhu. V roce 2010 byly rituály Pahlevani a Zurkhaneh zapsány na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.

5. den - Cesta na poušť Varzaneh (přes Meybod)

Než opustíme Yazd, navštívíme jedno z nejdůležitějších měst v Íránu. Naším posledním cílem u Yazdu bude město Zarch, které je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Naše cesta pokračuje do malého města Meybod, kde nás na první pohled zaujme jeho výrazná jednobarevná architektura z pouštních cihel. Meybod, ležící na starodávné obchodní trase, však nabízí i několik fascinujících míst k návštěvě, včetně hradu Narin.

Naší první zastávkou v Meybodu bude hrad Narin, dvoutisíciletá pevnost z dob sásánovské dynastie. Poté budeme pokračovat do karavanseráje Shah Abbasi, typické ukázky safavidského stylu. Tento starobylý pouštní hostinec se může pochlubit verandami, zastíněnými průchody a téměř 100 místnostmi, z nichž některé jsou nyní využívány jako dílny řemeslníků.

Pokračujeme do pouště Varzaneh. Ve Varzaneh budeme mít příležitost seznámi se se způsobem života lidí v poušti. Navštívíme Gav Chah, velbloudí mlýn a mnoho dalšího. Ubytování budeme mít přímo v poušti, kde si budeme užívat krásné výhledy na hvězdy a úplný klid a pohodu.

6. den - Cesta do Isfahan

Po snídaní se vydáme na cestu do Isfahánu. Po příjezdu do Isfahánu bude první zastávkou historická mešita Jame (na seznamu světového dědictví UNESCO). Tato mešita je nejlepším příkladem 1400 let perské architektury od raného příchodu islámu až po dynastii Kádžárovců. Navštívíme také arménskou čtvrť Jolfa z 16. století, kdy tito lidé migrovali z Arménie do Íránu během éry Safavidů. V Jolfa navštívíme kostel Vank, jeden z nejkrásnějších kostelů v Íránu.

7. den - Prohlídka města Isfahan

Naše prohlídka města začíná v paláci Chehel Sotun (UNESCO). Tento elegantní pavilon, který byl postaven Šáhem Abbásem II. pro zábavu a dvorské recepce, se nachází v upraveném a zalesněném parku. Vstoupíme portikem s dvaceti štíhlými dřevěnými sloupy a objevíme vznešené sály zdobené freskami, malbami a mozaikami.

Dále nás čeká náměstí Naghsh-e Jahan (Královské náměstí), které je rovněž zapsáno na seznamu UNESCO. Tento komplex ze 17. století je jedním z největších veřejných prostranství na světě. Na náměstí navštívíme Šáhovu mešitu z 17. století, která je považována za mistrovské dílo islámské architektury a je snadno rozpoznatelná díky své nádherné dlaždičkové výzdobě, vznešené kopuli a minaretům. Navštívíme také mešitu Sheikh Lotfollah, známou také jako Dámská mešita, která byla postavena pro harém šáha a je proslulá svým jasně zbarveným kopulovitým stropem, kde světlo vytváří obraz páva. V paláci Ali Qapu budeme obdivovat jeho krásné hudební sály a balkony, kde sedávali safavídští králové a sledovali polo zápasy odehrávající se na náměstí níže. Naše prohlídka náměstí skončí návštěvou bazaru Qeisarieh. S desítkami místních prodejců, kteří se specializují na tradiční umění a řemesla, je to skvělé místo pro nákup keramiky, emailu, šperků a jemně vykládaných deskových her.

Večer ještě navštívíme slavný most Si-o Se Pol (Most třiceti tří oblouků), který je jedním z nejkrásnějších historických mostů v Íránu.

8. den - Cesta do Teheránu (přes Kashan)

Po snídani se vydáme směrem do Teheránu. Ještě před odjezdem z města si prohlédneme další krásný historický most tohoto města, most Khaju. Tento most je také proslulý svými nádhernými mozaikami.

Pokračujeme do Kashanu, města původně proslulého výrobou textilií a keramiky. V Kashanu zahájíme naši prohlídku návštěvou zahrady Fin (památka UNESCO); klidná a vizuálně působivá perská zahrada s vodními kanály, které procházejí centrálním pavilonem. Je zde také možnost zakoupit růžovou vodu, místní specialitu. Později navštívíme historický dům Tabatabaei, nejlepší příklad íránské architektury. Poté pokračujeme v naší cestě do Teheránu.

9. den - Prohlídka Teheránu

Dopoledne se vydáme poznávat Teherán. Začneme nádherným palácem Golestan, který je na seznamu UNESCO. Tento palác byl postaven během dynastie Kádžárovců, která převzala moc koncem 18. století, a je obklopen rozlehlou opevněnou zahradou s klidnými jezírky. Poté se vydáme na procházku po Teheránském velkém bazaru, druhém největším tradičním bazaru v Íránu po Tabrízu.

Odpoledne navštívíme Národní muzeum Íránu, kde uvidíme úžasné historické předměty od roku 5000 př. n. l. až po příchod islámu do Íránu, které nám přiblíží stručnou historii naší země.

Odpoledne volné. Budete mít čas na prozkoumání města dle svého vlastního přání.

10. den - Odlet zpět do Prahy přes Istanbul

Ráno transfer na letiště a odlet zpět do Prahy. Opět poletíme přes Istanbul.
Čas letu bude upřesněn podle aktuálního letového řádu.

Fotky pro inspiraci

Cena zájezdu - 59 900 Kč

Níže najdete podrobně rozepsáno, co je zahrnuto v ceně tohoto zájezdu.

Cena zahrnuje:

Ubytování na 9 nocí

3* hotel (2xTeherán, 1xShiraz, 2xYazd, 2xVarzaneh, 1xIsfahan)

Zpáteční letenka Praha - Istanbul - Teherán

Letecká společnost Turkish airlines.
S dvěma příručními zavazadli do 10 kg.
Rozměr zavazadla 55x40x20 (kufřík) a k tomu malé zavazadlo
.

Letenka Teherán - Shiraz

Vnitrostátní letenka. Čas odletu bude upřesněn.

Vstupné do památek

Všechny vstupenky do památek na programu zájezdu.

Doprava v rámci celého programu

Služby průvodce

Doprovod česky mluvícího průvodce a místního průvodce.

Vízového referenční číslo

Číslo nutné k získání víza do Íránu.

Pojištění záruky

100% pojištění záruky proti úpadku CK

Cestovatelské tričko
S přesnou trasou vaší dovolené.

Manuál dovolené
Manuál k vaší dovolené. Zajímavosti o destinaci a slovníček.


Cena nezahrnuje:

Vstupné do památek mimo program.

Víza (zajiˇšťují se předem) - 75 EUR

Obědy, večeře (možnost doplatit na místě)

Příplatek za jednolůžkový pokoj - 5000 Kč.

Cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu.

Dýška pro řidiče, průvodce (bakšiš)

Kapesné (cca 3000 Kč)

Kdo pro vás cestu naplánoval a připravil?

Mgr. Lucie Vinterová
Ing. Ondřej Polívka

Lucie vystudovala na Karlově Univerzitě mezinárodní vztahy a v cestovním ruchu se pohubuje už více než 15 let.
Za tu dobu vystřídala několik pracovních pozic pro přední české cestovní kanceláře jako je Blue Style a Neckermann. Z toho důvodu má zkušenosti jak z destinací, tak také ze samotného organizování zájezdů a jejich prodeje. Lucka se stará o komunikaci se zákazníky, organizační stránku vašich cest a plánování programu na míru v případě individuálního cestování.

Ondra vystudoval VŠE v Praze obor zaměřený na finanční deriváty a kapitálové trhy. Již během studia pracoval v různých destinacích pro cestovní kanceláře. Například v Tunisku, Turecku, či Bulharsku a tuto práci zcela oblíbil. Ondra je velkým sportovním nadšencem. Leze po skalách i po horách, je kapitánem a pořádá plavby na moři, jezdí na kole, létá na paraglidu, potápí se, rád běhá a jezdí na lyžích, bežkách i skialpech. Stará se proto hlavně o ty akčnější z našich cest. Například výstupy na vrcholy hor, přechody pohoří, plavby na jachtě a další.

Kdo vás bude provázet?

Petra Poganyova

Dovolte nám představit naši zkušenou průvodkyni Petru, která vás bude provázet během tohoto fascinujícího zájezdu do Íránu. Petra pracuje jako průvodkyně na plný úvazek již 20 let a během své kariéry nasbírala bohaté zkušenosti z různých koutů světa. Peťa je opravdový dobrodruh. Žije na cestách po celém světě. Téměř všechna místa už prozkoumala pěšky nebo jako stopařka. Miluje objevování krásné zapomenuté přírody, extrémní sporty a nečekaná dobrodružství.
Vedla poznávací zájezdy i outdoorové výpravy v Íránu a díky svým hlubokým znalostem a vášní pro tuto zemi vám Petra ukáže Írán v celé jeho kráse, od historických památek až po přírodní scenérie.
Petra se těší na společně strávený čas a na to, že vám poskytne nezapomenutelné zážitky z vaší cesty do tohoto úchvatného kouta světa.

Chcete s námi jet do Íránu?

Dostali jste až na konec stránky, takže přišel čas se rozhodnout, zda prostě jenom stránku zavřete a zůstanete sedět doma a nebo uděláte první krok ke splnění svého cestovatelského snu!
Stačí vyplnit údaje níže a pošleme Vám detailní informace k cestě. Vyplnění přihlášky Vás k ničemu nezavazuje.

Otázky a odpovědi

1. Kolik bude lidí ve skupině a jakého budou věku? Můžu jet s dětmi?

Na této cestě bude maximálně 17 účastníků. Věk našich klientů bývá nejčastěji 40-65 let. Ale samozřejmě jezdí i mladší i starší. Hlavní je mít chuť cestovat a poznávat. Na tuto cestu můžete jet i s dětmi.

2. Mohu jet na cestu sám/sama?

Samozřejmě! Velká část našich klientů s námi jezdí v jednom. Výhodou našich cest je právě to, že i když nemáte vlastní společnost na cestování, tak zde potkáte stejně smýšlející lidi a přátele. Během cesty vše poznáváme a trávíme čas společně.
Ubytování je pro budˇ pro 2 osoby a je možné tak být na pokoji
s dalším účastníkem cesty (vybíráme lidi stejného pohlaví a podobného věku). Nebo pokud chcete bydlet odděleně, tak je možné ubytování na jednolůžkovém pokoji za příplatek.

3. Je vaše CK řádně pojištěna proti úpadku?

Ano. Jsme řádně pojištěni proti úpadu CK u pojištovny Slavia.

4. Je do Íránu potřeba vízum?

Ano, chcete-li vycestovat do Íránu, musíte mít vízum, o které se žádá osobně na íránské ambasádě (až 45-denní turistická víza) nebo po příletu na mezinárodním letišti v Íránu (30 denní letištní víza, "visa on arrival"). Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, nutnou podmínkou k získání víza je mít zařízeno tzv. vízové referenční číslo (Visa Reference Number, Visa Grant Notice), které vydává íránské ministerstvo zahraničních věcí a které víceméně znamená, že iránská vláda si vás ověřila a že jste OK pro vstup do Íránu. Toto číslo od nás dostante v rámci zájezdu.

5. Jak se mohu přihlásit a zaplatit zájezd?

K vaší cestě snů vede 5 snadných kroků:

1. Prostudujte si popis celé cesty a vyplňte nezávaznou přihlášku.

2. Zašleme vám k cestě další podrobnější informace a případně Vám rádi po telefonu nebo emailem zodpovíme všechny vaše otázky.

3. Pokud se rozhodnete, že chcete jet, tak vám zašleme smlouvu o zájezdu k podpisu a také informace k uhrazení zálohy za zájezd.

4. Měsíc před cestou od nás obdržíte pokyny k vaší dovolené a slovníček cestovatele. Cca 10 dní před cestou se také můžete přidat do uzavřené WhatsApp skupiny a budete se moci seznámit s ostatními členy zájezdu.

5. Těšit se a užít si poznávací zájezd s Jedu do světa!

6. Kdy a kde se všichni potkáme?

Všechny účastníky cesty přidáme přibližně 10 dní předem do skupinového chatu na WhatsApp. Díky tomu se můžete předem seznámit s dalšími účastníky, nebo se také můžete zeptat na jakékoli dotazy ohledně nadcházející cesty.

Všichni se v den odletu setkáme na letišti v Praze, kde Vám předáme cestovatelská trička. Čas a místo srazu si upřesníme několik dní před odletem. Průvodkyně Romana na vás bude následně čekat na přestupu v Istanbulu, kde se k vám připojít a bude s vámi po celou dobu zájezdu.

7. Jaké si mohu vzít zavazadlo?

V ceně tohoto zájezdu je letenka s dvěma příručními zavazadli do letadla. Jedno malé zavazadlo o rozměrech maximálně 40 x 30 x 20 cm, které nesmí být na kolečkách a k tomu klasický příruční kufřík také do 8 kg.

8. Jaké bude počasí? Jaké si vzít oblečení?

V březnu bude v Íránz ideální počasí na poznávací zájezd okolo 15 stupňů. Na večer, ale doporučujeme nějakou lehčí bundu proti větru a raději mikinu. Pro všechny případy určitě deštník nebo pláštěnku.

9. Jakou leteckou společností poletíme?

Mezinárodní let bude se společností Turkish airlines, takže vás čeká také občerstvení na palubě zdarma. Na vnitrostátní přelet bude zvolena letecká společnost později a budete o ní informování.

10. Kolik si mám vzít kapesné?

Ceny v Íránu jsou nižší než u nás. Snídaně i večeře jsou v ceně zájezdu, stejně jako vstupné, takže je potřeba počítat jen s výdaji za obědy, suvenýry a další drobnosti. Na minulé cestě byly průměrné výdaje cca 3000 Kč/osoba. Na místo si vezměte eura nebo dolary a ty zde vyměníte na místní měnu nebo můžete častokrát platit kartou.

11. Budu mít k dispozici internet?

Tato poznávací cesta pro vás může být skvělá jako digitální detox. Pokud vám ale záleží na tom, abyste byli online, pak na hotelu bude bezplatná Wi-Fi a budete tak moci zůstat v kontaktu s přáteli, rodinou a sdílet své cestovatelské zážitky na sociálních sítích.

12. Program se mi líbí, ale mám ještě další otázky. Co s tím?

Rádi vám o této poznávací cestě řekneme více a odpovíme na všechny vaše otázky! Stačí, když nám zavoláte na číslo 721746723 neno napíšete email na info@jeduedosveta.cz.

Máte jakékoliv otázky tykající se cesty?
Zanechte nám své telefonní číslo a my se vám ozveme.