Jaká bude naše cesta?

Při naší cestě se vydáme na jih a východ Arménie, takže budeme mít možnost poznat zase úplně nová místa než v našich předchozích cestách po Arménii.

Budeme si užívat výhledy na posvátnou horu Ararat, nebude chybět ochutnávání místních specialit a poznávání zdejší nádherné přírody, klášterů, chrámů a to vše v malé skupině cestovatelů.

Kam pojedeme a co uvidíme?

Vodopád Jermuk v Arménii je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších přírodních úkazů v zemi. Jeho zajímavost spočívá nejen v malebné kráse, ale také v léčivých vlastnostech vody, která z něj proudí.

Čeká nás jízda lanovkou na Tataev. Lanovka postavená v roce 2019 je jednou z nejmodernějších lanovek v Arménii a je dlouhá přes 6 kilometrů. Nabízí nádherný výhled na Arménskou krajinu.

Navštívíme mnoho nádherných chrámů a klášterů. Například klášter Kobayr, který byl postaven ve 12.-13. st.. Arménské chrámy vám dají možnost přenést se zpět do dávných dob a ukazují, jak se náboženství a umění prolínaly v arménské kultuře.

Formát cestování

Na místě nás bude provázet místní průvodce a budeme cestovat každý den na výlety. První noc přespíme po příletu v Jerevanu, další noc v Jermuku a poslední dvě noci v Gorise. Během poznávání budeme hodně ochutnávat místní speciality, takže nás čekají skvělé gastronomické zážitky a každodenní exkurze a pěší procházky po památkách. Málá přátelská skupina cestovatelů do cca 15 osob. Žádná fyzická příprava není potřeba - cesta je vhodná absolutně pro všechny, kdo jsou schopni pěší chůze po městě.

Program cesty

1. den

Do Jerevanu poletíme přímým letem z Vídně, takže se setkáme na letišti před odletem, abychom se společně seznámili a prošli odbavení a vše společně. S některými z Vás se setkáme už v Praze, odkud se vydáme do Vídně autobusem.

Odlétat budeme v odpoledních hodinách a let do Jerevanu bude trvat necelé čtyři hodiny. Takže na místo dorazíme až večer a hned po příletu se pojedeme ubytovat na hotel v centru Jerevanu. Pak vyrazíme společně na dobrou večeři plnou tradičních arménských specialit a také samozřejmě vína.

2. den

Po snídani se vydáme poznávat nové části Arménie. Nesmíme, ale vynechat ochutnávku vína ve vinařské oblasti Arménie - oblasti Areni. Zde navštívíme jedno z místních vinařství a ochutnáme víno ze stejnojmenné odrůdy.  Taky navštívíme jeskyni Areni, kde byly nalezeny pozůstatky nejstaršího vinařství a také nejstarší lidská bota na světě.
Budeme mít možnost si dát oběd u Artura, kterého někteří z vás už znáte z minulé cesty a nebude tak chybět výborný šašlík, domácí víno a pálenka.

Poté se vydáme směrem k městu Jermuk, což je mnohým z vás známé jako název nejpopulárnější minerální vody v Arménii. Je zde přímo vodopád se stejným názvem a také nápojová galerie, což je hlavní zajímavost tohoto místa. Galerie připomíná Tolkienovo město - oblouky, sloupy, voda tekoucí z kohoutků do obrovských džbánů. Právě zde můžete ochutnat vodu z pramene Jermuk. Podél dlouhé galerie je vestavěná trubka, od které jsou vedeny kohoutky na několika místech. Jak se ukázalo i voda má své stupně. Samozřejmě nemluvíme o alkoholu, ale o stupních Celsia. Zde je představeno pět druhů minerální vody s různou teplotou od 30 do 53 stupňů. Čím dál od pramene, tím je voda chladnější.

Následně se vydáme do ubytování, které budeme mít kousek od tohoto lázeňského městečka Jermuk. Budeme bydlet poblíž hor ve městě Goris.


3. den

Po snídaní se vydáme k 13 km vzdálenému skalnímu městu Khndzoresk, které leží na svahu dvou kopců, kde nebyla žádná rovná půda pro výstavbu osad, a tak lidé žili v jeskyních. Nedávno tu otevřeli Houpací most, který byl otevřen v roce 2012 nad údolím, které spojuje oba břehy staré vesnice Khndzoresk s novou částí osady. Délka mostu je 160 m, výška od nejhlubšího bodu údolí je 63 metrů, šířka 1,5 metru a váha 14 tun. Přes most může najednou projít 700 lidí. Z mostu je navíc nádherný výhled na celé okolí.

Dále nás čeká cesta ke klášteru Tataev, ke kterému se dostaneme po téměř 7 km dlouhé lanovce, která se jmenuje Křídla Tataeva. Jedná se o jednu z nejdelších lanovek na světě. Tato lanovka byla postavena jako součást snahy o zvýšení přístupnosti kláštera Tataev, který sám o sobě patří k významným kulturním a duchovním centrům Arménie. Klášter byl postaven mezi IX.-XIII. století a hraje klíčovou roli v arménské historii a náboženském dědictví.

Pokračovat budeme k místu, které je spojené s Hedvábnou stezkou, která tudy procházela. Navštívíme Selimský karavansaraj, což je jeden z mnoha dochovaných karavansarajů v Arménii, které poskytovaly nocleh naloženým karavanám, putujícím přes Arménii na cestě do Evropy a na Východ po Hedvábné stezce.

Večer se pojedeme ubytovat na poslední z našich ubytování a to do města Dilidžan, kterému se přezdívá arménské Švýcarsko.

4. den

Ráno se vydáme do kláštera Odzun v oblasti bývalé Tumanjanské Arménské SSR. Území Odzunu je bohaté na různé památky z různých období, které si prohlédneme. Dále navštívíme také chrám Kobajr a Oromajr, které pochází ze 12. století.

Poslední bude chrám Akpat, který se nachází na jihovýchodním okraji vesnice Akpat: na vysoké plošině. Byl založen v roce 976 za vlády Ašota III. Bagrationi. Akpat byl jedním z významných duchovních a kulturních center. Od druhé poloviny 12. století do 14. století byl klášter centrem dynastie Kyurikyan. V roce 1223 byl na ochranu kláštera postaven hrad Akpat. Klášter Akpat je jedním z největších klášterních komplexů v Arménii a má unikátní rysy arménské středověké architektury.

Večer se vrátíme na ubytování do Dilidžanu a nevynecháme výbornou večeři.

5. den

Po snídani se vydáme ke klášteru Garcin, který se nachází vysoko v lesnatých horách, kde létají orli, proto i název kláštera z arménského jazyka lze přeložit jako "hra orlů". Obrázek orla - pyšného silného ptáka - se často objevuje ve zdejších zdech. Nejstarší stavbou komplexu Agarcin je kostel svatého Řehoře. Byl postaven v 11. století uprchlými mnichy ze Západní Arménie, která byla pod nadvládou Byzance.

Poté již budeme mířit směrem zpět k Jerevanu kolem jezera Sevan, které si projedeme z opačné strany než při našich minulých cestách. Poté dorazíme do Jerevanu, kde se ubytujeme a budeme mít ještě volný večer na procházku a výbornou večeři v některé z místních restaurací.

6. den
V brzkých ranních hodinách nám bude odlétat letadlo do Jerevanu, takže z hotelu budeme odjíždět v nočních hodinách. Následně se vydáme rovnou na letiště odkud budeme odlétat zpět do Vídně.

Fotky z minulých cest

Cena zájezdu - 25 500 Kč

Níže najdete podrobně rozepsáno, co je zahrnuto v ceně tohoto zájezdu.

Cena zahrnuje:

Zpáteční letenka Vídeň - Jerevan

Letecká společnost Wizzair. S dvěma příručními zavazadli do 10 kg. Rozměr zavazadla 55x40x20 (kufřík) a k tomu malé zavazadlo.

Ubytování na 5 nocí se snídaní

Dvoulůžkový pokoj - 2x Jerevan, 1x Goris, 2x Dilidžan

Doprava během zájezdu

Doprava v rámci výletů dle programu.

Služby průvodce

Doprovod průvodce dle programu.

Pojištění záruky

100% pojištění záruky proti úpadku CK


Cena nezahrnuje:

Vstupné do památek.

Příplatek za jednolůžkový pokoj - 3000 Kč.

Cestovní pojištění

Kapesné (cca 3000 Kč)

Dopravu do Vídně

Kdo pro vás cestu naplánoval a připravil?

Mgr. Lucie Vinterová
Ing. Ondřej Polívka

Lucie vystudovala na Karlově Univerzitě mezinárodní vztahy a v cestovním ruchu se pohubuje už více než 15 let.
Za tu dobu vystřídala několik pracovních pozic pro přední české cestovní kanceláře jako je Blue Style a Neckermann. Z toho důvodu má zkušenosti jak z destinací, tak také ze samotného organizování zájezdů a jejich prodeje. Lucka se stará o komunikaci se zákazníky, organizační stránku vašich cest a plánování programu na míru v případě individuálního cestování.

Ondra vystudoval VŠE v Praze obor zaměřený na finanční deriváty a kapitálové trhy. Již během studia pracoval v různých destinacích pro cestovní kanceláře. Například v Tunisku, Turecku, či Bulharsku a tuto práci zcela oblíbil. Ondra je velkým sportovním nadšencem. Leze po skalách i po horách, je kapitánem a pořádá plavby na moři, jezdí na kole, létá na paraglidu, potápí se, rád běhá a jezdí na lyžích, bežkách i skialpech. Stará se proto hlavně o ty akčnější z našich cest. Například výstupy na vrcholy hor, přechody pohoří, plavby na jachtě a další.

Chcete s námi jet do Arménie?

Dostali jste až na konec stránky, takže přišel čas se rozhodnout, zda prostě jenom stránku zavřete a zůstanete sedět doma a nebo uděláte první krok ke splnění svého cestovatelského snu!
Stačí vyplnit údaje níže a pošleme Vám detailní informace k cestě. Vyplnění přihlášky Vás k ničemu nezavazuje.

Otázky a odpovědi

1. Kolik bude lidí ve skupině a jakého budou věku? Můžu jet s dětmi?

Na této cestě bude maximálně 15- 17 účastníků. Věk našich klientů bývá nejčastěji 40-65 let. Ale samozřejmě jezdí i mladší i starší. Hlavní je mít chuť cestovat a poznávat. Na tuto cestu můžete jet i s dětmi.

2. Mohu jet na cestu sám/sama?

Samozřejmě! Velká část našich klientů s námi jezdí v jednom. Výhodou našich cest je právě to, že i když nemáte vlastní společnost na cestování, tak zde potkáte stejně smýšlející lidi a přátele. Během cesty vše poznáváme a trávíme čas společně.
Ubytování je pro budˇ pro 2 osoby a je možné tak být na pokoji
s dalším účastníkem cesty (vybíráme lidi stejného pohlaví a podobného věku). Nebo pokud chcete bydlet odděleně, tak je možné ubytování na jednolůžkovém pokoji za příplatek.

3. Proč vám mohu důvěřovat?

1. Jsme řádně pojištěni proti úpadu CK u pojišťovny Slavie.
2. O úrovni kvalit a provedení poznávacích cest hovoří hodnocení od našich klientů.
3. Máme dlouhodobou praxi v pořádání dovolených.
4. Nemáme nespokojené klienty.

4. Je do Arménie potřeba vízum?

Ne, na tuto cestu není potřeba vízum.

5. Jak se mohu přihlásit a zaplatit zájezd?

K vaší cestě snů vede 5 snadných kroků:

1. Prostudujte si popis celé cesty a vyplňte nezávaznou přihlášku.

2. Zašleme vám k cestě další podrobnější informace a případně Vám rádi po telefonu nebo emailem zodpovíme všechny vaše otázky.

3. Pokud se rozhodnete, že chcete jet, tak vám zašleme smlouvu o zájezdu k podpisu a také informace k uhrazení zálohy za zájezd.

4. Měsíc před cestou od nás obdržíte pokyny k vaší dovolené a slovníček cestovatele. Cca 10 dní před cestou se také můžete přidat do uzavřené WhatsApp skupiny a budete se moci seznámit s ostatními členy zájezdu.

5. Těšit se a užít si poznávací zájezd s Jedu do světa!

7. Kdy a kde se všichni potkáme?

Všechny účastníky cesty přidáme přibližně 10 dní předem do skupinového chatu na WhatsApp. Díky tomu se můžete předem seznámit s dalšími účastníky, nebo se také můžete zeptat na jakékoli dotazy ohledně nadcházející cesty.

Všichni se v den odletu osobně setkáme na letišti v Praze, kde Vám předáme cestovatelská trička. Čas a místo srazu si upřesníme několik dní před odletem. Dále už budeme pokračovat společně a budeme po celou dobu s Vámi až zase do příletu zpět do Prahy.

8. Jaké si mohu vzít zavazadlo?

V ceně tohoto zájezdu není letenka, ale zajištuje si jí každý sám. Nicméně doporučujeme cestovat pouze s  příručním zavazadlem do letadla. Buď můžete zvolit základní malé zavazadlo o rozměrech maximálně 40 x 30 x 20 cm, které nesmí být na kolečkách. Nebo si připlatíte za kufřík na kolečkách.

9. Jaké bude počasí? Jaké si vzít oblečení?

V říjnu je ještě v Arménii teplo. Tím, že ale budeme i v horách, kde bude chladněji, takže doporučujeme i nějakou lehčí bundu proti větru a raději mikinu. Pro všechny případy určitě deštník nebo pláštěnku.

10. Kolik si mám vzít kapesné?

Ceny za jídlo a vstupy jsou v Arménii nižší než u nás. Snídaně budou zajištěné na hotelu, takže je potřeba počítat s výdaji na obědy a večeře a pak útrata za suvenýry a další drobnosti. Na minulé cestě byly průměrné výdaje cca 2500 Kč/osoba. Na místo si vezměte eura nebo dolary a ty zde vyměníte na místní měnu nebo můžete častokrát platit kartou.

11. Budu mít k dispozici internet?

Tato poznávací cesta pro vás může být skvělá jako digitální detox. Pokud vám ale záleží na tom, abyste byli online, pak na hotelu bude bezplatná Wi-Fi a budete tak moci zůstat v kontaktu s přáteli, rodinou a sdílet své cestovatelské zážitky na sociálních sítích.

12. Program se mi líbí, ale mám ještě další otázky. Co s tím?

Rádi vám o této poznávací cestě řekneme více a odpovíme na všechny vaše otázky! Stačí, když nám zavoláte na číslo 721746723 neno napíšete email na info@jeduedosveta.cz.

Máte jakékoliv otázky tykající se cesty?
Zanechte nám své telefonní číslo a my se vám ozveme.